První prapor do volebního klání o znojemskou radnici v příštím roce zdvihlo nové sdružení Pro Znojmo. Vznikající značku a program představili předseda spolku, zastupitel Jiří Kacetl. Podle šéfa občanských demokratů a bývalého stranického soupeře Petra Nezvedy podobných sdružení vzniká před volbami vždy spousta.

„Mnozí z nás již nyní působí v různých spolcích a podílí se na veřejném životě. I proto máme živou zkušenost s tím, že za celých více než dvacet let o sametové revoluce nevznikl žádný efektivní systém zapojení lidí do rozhodování na místní úrovni. Chceme to změnit a k tomu potřebujeme politický mandát," řekl předseda vznikající sdružení Jiří Kacetl, městský zastupitel zvolený za občanské demokraty se kterými se před rokem rozešel.

Další zástupce sdružení, předseda Okrašlovacího spolku a někdejší modrý zastupitel Otto Bouda doplnil, že město může lidi zapojit do rozhodování o věcech, týkajících se jejich bezprostředního okolí. „Inspirací mohou být výbory čtvrtí, které existovaly za první republiky. Jde o to, aby radnice neřešila vše sama, ale vtáhla do rozhodování lidi, třeba rozšířením komisí rady, které zatím existují pro připojené obce," dodal Bouda.

Z programového desatera, členové sdružení vyzdvihli vedle většího zapojení do rozhodování také řádnou správu města a jeho majetku. „Nelze současně například levně prodávat významný majetek městě a chystat stavbu kiosku a záchodků za jedenáct milionů korun," rýpl si Karel Fiala, další člen sdružení, do prodeje městských bytů a chystané stavby u Komenského náměstí.

Lídr občanských demokratů Petr Nezveda komentoval vznik spolku s odstupem. „Myslím, že tyhle kroky byly jasné už před rokem. Zatím neznám podrobnější program, obecně jsem k různým předvolebním slepencům skeptický," řekl Nezveda.

Znojemský politolog Jaromír Příkazský naznačil, že sdružení může mít určitý potenciál. „V komunálních volbách vždy někdo z podobných sdružení určitého úspěchu dosáhl. Potenciál tedy rozhodně nějaký mají. Pan Kacetl a lidé kolem něj na vytvoření pozice spíše nezávislého, méně politického proudu ve Znojmě dlouhodobě pracují," uvažoval Příkazský.

Podle místopředsedy sdružení Jakuba Krainera bude Pro Znojmo kombinovat tradiční i moderní způsoby, jak své myšlenky dostat k voličům. „Chystáme pravidelná otevřená setkání, chceme zpracovat několik průzkumů. Do týdne spustíme webové stránky, chybět nebude profil na facebooku a kanál na YouTube," vypočítal Krainer.

Kacetl: Pro lidi jsme už teď čitelní

Znojmo /ROZHOVOR/ - Předseda nového sdružení Pro Znojmo v rozhovoru přibližuje důvody vzniku a programové cíle hnutí.

Vzniká vaše sdružení z pocitu, že se velké strany vyčerpaly?

To byl už hlavní důvod, proč jsem před téměř rokem opustil loď ODS. Nebyly to jen řekněme osobnostní rozpory, ale i to, že jsem zjistil, že ve velké straně, a neplatí to jen o ODS, je názor jednotlivce z regionálního města téměř bezvýznamný a vše důležité se odehrává na úrovni kraje a výš. Pokud chceme udělat něco dobrého pro Znojmo, je lepší platformou právě lokální sdružení lidí, kteří chtějí pro město pracovat.

Nyní jste představili jméno a základní program. Jak dlouho sdružení vzniká? Kolik vás je?

Scházíme se od podzimu, pracujeme tedy asi půl roku. Členů máme dvanáct, k tomu další příznivce, kteří uvažují o spolupráci. Snažíme se také oslovit další znojemské osobnosti.

Co považujete za nejklíčovější tezi základního programu?

Jednoznačně to je správa města a jeho majetku s péčí řádného hospodáře. To nám v posledních letech chybělo. Musím přiznat, že jsem se tehdy jako radní věnoval svým programovým prioritám a ekonomickou stránku nechal příliš důvěřivě jiným. Musíme si přiznat, že některé projekty byly jednoznačně předražené, stejně tak ovšem platí, že tehdy řádně nefungovala ani opozice. S těmito zkušenostmi si tedy musíme nyní hlídat jak programové cíle, tak hospodárnost. Druhá důležitá věc je aktivní účast ve věcech, které formují budoucnost města.

Různých nezávislých sdružení ve Znojmě už kandidovalo mnoho. Proč byste vy měli být jiní?

V našich řadách jsou lidé, kteří už jsou známí svou veřejnou činností ve městě. Jsou činní ve spolcích, komentují dění v tisku. Na rozdíl od sdružení, která vzniknou nahodile dva měsíce před volbami, jsme tedy čitelnější. Nejsme také sdružení na jedno použití, chceme pracovat dlouhodobě.