Debata členů výboru zastupitelstva pro územní plánování k tomu obsahuje dvě stránky zápisu. Členové hnutí SPD zase sbírají podpisy pod petici proti přemístění vojáka. „Obsahuje na 350 podpisů znojemských občanů a další stovky z celé republiky,“ potvrdila v diskusi na pondělním jednání zastupitelů členka hnutí Petra Svedíková Vávrová.

Oficiální žádost o přemístění sochy na méně viditelné místo poslal představitelům radnice už po začátku ruské války na Ukrajině obyvatel města Roman Pospíšek. „S ohledem na současnou okupaci Ukrajiny a ruskou agresi vůči Ukrajincům nemůžeme v našem městě již více uctívat ruské neospraveditelné zločiny. Myslím, že socha rudoarmějce nemá na hlavním náměstí ve Znojmě co pohledávat,“ vyzval Pospíšek.

Protest proti válce dali najevo obyvatelé Znojma. Sochu rudoarmějce na Mariánském náměstí zahalili do barev Ukrajiny.
Pryč s Ivanem! Zní Znojmem. Nemíchejme historii s politikou, tvrdí jiní

Zastupitelé ale v pondělí navzdory dlouhé diskusi o osudu vojáka nerozhodli. Pouze vzali žádost na vědomí. „Jedná se o památku o níž nejsme oprávněni rozhodnout sami,“ upozornil starosta města Jakub Malačka.

Podle předsedy výboru pro územní plánování Jiřího Kacetla se budou jeho členové snažit k žádosti najít jednotné stanovisko. „V debatě budeme pokračovat příští týden ve středu,“ upozornil Kacetl.