Soutěží se nejen v tradiční kategorii Junior, která je do 21 let, ale i v kategorii Profesionál. Soutěž se zaměřením na gastronomii, vína, vinařství a vinohradnictví České republiky tak nabídne zajímavé klání nejen mezi začínajícími sommeliery, ale i mezi profesionály.

Vína ze Znovínu Znojmo. Ilustrační foto:
Sauvignon ze Znovínu bodoval v Jihoafrické republice

Kategorie Junior (do 21 let) je určena studentům a absolventům škol se zaměřením na gastronomii, hotelnictví a turismus z celé České republiky. Dále je určen pracujícím v gastronomii, vinařství a obchodu s vínem ve věku do 21 let. Akce je otevřená i pro soutěžící ze Slovenska nebo Rakouska. Kategorie Profesionál (od 21 let) je určena sommelierům, kteří tuto profesi vykonávají aktivně.

„Kromě prestiže si výherci odnesou poukazy na odběr vína v hodnotě 5 000 Kč, 3 000 Kč a 2 000 Kč. Vítěz juniorské kategorie navíc získá pro svou školu členství v Asociaci sommelierů ČR na rok 2020, díky němuž budou mít nárok na účast na akcích pořádaných Asociací sommelierů, příp. na vybraných akcích pořádaných jejími partnery. Nárok budou mít na účast na celkem deseti akcích,“ sdělil ředitel soutěže František Koudela.

Novou vinotéku s názvem Enotéka otevřela v areálu bývalého pivovaru v Hradní ulici ve Znojmě společnost Vinotrh. Na snímku  marketinová manažerka společnosti Petra Pokorná.
Unikátní výhled s vínem nabídne nová Enotéka ve Znojmě

Součástí programu jsou nejen zajímavé přednášky o historii vinařství nebo o sudech a metodě barikování, o roli médií a marketingu ve světě vína, ale i exkurze Louckého kláštera a Znovínu Znojmo.

Asociace sommelierů ČR toho pro budoucí sommeliery nabízí mnohem více. „Je to již šest let co byla založena soutěž Junior Sommelier Moravy a tento projekt nyní posouváme dál, a to vzdělávacím kurzem Junior certifikát sommeliera. Náš spolek tím naplňuje svůj účel, kterým je vzdělávání, studium, výuka a popularizace sommelierské činnosti v ČR i v zahraničí. Navíc již 17 let úspěšně realizujeme Certifikát Sommeliera pro profesionály. Nyní jsme rozšířili nabídku o kurz pro juniory,“ připomněl viceprezident AS ČR, který patří mezi lektory kurzu Ivo Dvořák.

Burčákfest v Louckém kláštěře.
V Louckém klášteře nalévali burčák a šlapali hrozny

Soutěž Sommelier Moravy se koná za podpory Vinařského fondu ČR, města Znojma a pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana. Garantem soutěže a hlavním organizátorem je Asociace sommelierů České republiky, spoluorganizátorem je spolek VOC Znojmo. Mediálními partnery jsou časopis Sommelier a časopis Wine & Degustation. Partnery soutěže jsou: Svaz vinařů ČR, Hotel Galant Mikulov, Merlot d’Or, Bacchus, Vinařství Dvořáček LTM, Penzion Krásný sklep Nový Šaldorf a Pulltex.

Více info o celé soutěži na www.sommeliermoravy.cz. Přihlášky do soutěže podávejte přes www.sommeliermoravy.cz/prihlaska.