„Děti čekají pohádkové bytosti na osmi stanovištích. Chybět nebude Rumcajs s Mankou, Ferda Mravenec s Beruškou ani Asterix a Obelix," uvedla za jevišovické divadelníky Iveta Bláhová. Kromě pohádek a divadelního představení se školáci mohou těšit také na projížďky na koních, skákací hrad či jízdu na čtyřkolce.

Zkrátka nepřijdou ani školáci v okolí Šatova a Chvalovic. Od dnešního dne až do půlky července je tam čekají Prázdniny v bunkru. Děti i dospělí tak mohou navštívit nově zpřístupněný pěchotní srub Zatáčka, který se nachází mezi těmito obcemi. Bunkr byl v třicátých letech minulého století součástí československého pohraničního opevnění. K vidění v něm bude vybavení, zbraně a uniformy Československé lidové armády.

O víkendu si však přijdou na své také dospělí. Tradiční petropavlovské hody připravili v Božicích. Součástí bude průvod krojované chasy, svěcení Bílého kříže a kapličky v Zámlýní nebo vystoupení mažoretek. Na programu je také koštování vína a vystoupení hráče na skleněnou harfu Petra Špatiny.

Charitativní koncert pak na dnešek plánují v Camping Country v Hlubokých Mašůvkách, kde vystoupí skupina tělesně postižených studentů škol pražského Jedličkova ústavu The Tap Tap. „Chystáme také autogramiádu hokejistů HC Orli a ochutnávku vín. Vstupné bude pouze dobrovolné, výtěžek však rozdělíme rovným dílem mezi kapelu a Oblastní charitu Znojmo. Návštěvníci se tak mohou nejen dobře pobavit, ale také přispět na dobrou věc," přiblížila Jiřina Hesová Němečková z Camping Country.

Za hudebními zážitky mohou lidé vyrazit také na hrad Bítov nedaleko Uherčic. Od zítřka do konce prázdnin tam pořádají koncerty historické hudby. Kromě toho si návštěvníci mohou vyzkoušet střelbu z luků a kuší.

Děti i dospělí si však mohou o víkendu také zasportovat. Profesionální i amatérští cyklisté dnes změří síly ve Vinařské 50. Třináctý ročník známého cyklistického závodu kolem vinic a sklípků začne o půl desáté na šatovském hřišti. „Máme připraveno spoustu lahodného vína pro vítěze i všechny ostatní. Nebude chybět ani bohatá tombola," láká jeden z organizátorů závodu Jan Vala.

Cyklistický den dnes také pořádá Sdružení maminek ve Chvalovicích. Na novém hřišti se bude závodit na kolech i koloběžkách.

Kdo dává místo kolu přednost autům, může dnes vyrazit do Jevišovic. V deset hodin dopoledne tam totiž začne sraz autoveteránů, který pak vyvrcholí odpoledním závodem.

V pravé poledne se bude v Jevišovicích také konat soutěž v požárním sportu na hasičském hřišti v Černínské ulici.

PETRA SVITAVSKÁ