V neděli se poprvé rozzáří vánočně vyzdobená a osvětlená náměstí měst a obcí. Letos bude opět oblečené do vánočního hávu Horní náměstí a Obroková ulice s množstvím nejrůznějších atrakcí a překvapení. „Advent v neděli o půl páté odpoledne zahájí fanfáry a proslov starosty Znojma Zbyška Kaššaie,“ popsala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Dodala, že Horní náměstí bude sloužit především dětem. „Letos nebudou k vidění zvířátka v ohrádce, místo nich zde budou atrakce. Znojmáci se mohou těšit i na nová devítimetrová svítidla, turistický vláček a nazdobené sáně, na kterých se bude možné fotit. Na Masarykově náměstí se otevřou trhy řemesel a pódium s kulturním programem,“ vypíchla některé z množství akcí mluvčí.

První svíce se rozsvítí ve tři hodiny odpoledne i na největším adventním věnci v zemi ve Vémyslicích na Moravskokrumlovsku, který má průměr třináct a půl metru.

Na prknech znojemského Městského divadla o víkendu pokračuje už devátý ročník národní přehlídky Seniorského divadla. „Na návštěvníky čeká pět představení nejrůznějších žánrů. Pražské divadlo Remedium přivezlo komedii se zpěvy Divadlo bude. Od tří hodin odpoledne se mohou návštěvníci přijít podívat na další komedii Hra na smetišti, kterou napsal Miroslav Horníček. Poslední sobotní představení začíná v půl osmé večer. V neděli pokračuje přehlídka souborů už od rána,“ řekla Alena Moravcová ze Znojemské Besedy.

Ti, kteří nechtějí zajít do divadla a přesto se touží bavit, mohou navštívit některé z Kateřinských hodů na Znojemsku. Tradiční krojovaná veselice se dnes uskuteční například ve Strachoticích a Šafově.

Pomoc potřebným

Tancemilovným skýtá zase příležitost k zábavě i pomoci potřebným sedmý Charitní ples. „Letos poprvé se uskuteční v hotelu Savannah. Součástí programu je taneční vystoupení skupiny Singel a bohatá tombola. Výtěžek z plesu bude věnovaný Dennímu stacionáři sv. Damiána. Pro návštěvníky je zajištěná doprava zpět do Znojma,“ popsala Veronika Miholová z Oblastní charity Znojmo.

Strávit příjemný sobotní večer za doprovodu skladeb skupiny Kuzmich Orchestra nabízí Hospůdka Na Věčnosti. Začátek koncertu je v osm hodin večer.
Nabídka víkendových akcí není pouze kulturní. Sportovci se mohou zúčastnit Znojemského běžeckého poháru. „Je to již třetí závod, který se uskuteční v neděli na tradiční trati na svazích Kraví hory. Očekáváme slušnou účast nejen místních běžců,“ řekl jeden z pořadatelů Petr Halbrštat.

Novinkou závodu je i běh pro příchozí a diváky. „Budou si moci poměřit své síly s krátkou rovinatou tratí o délce dvanáct set metrů. Do konce roku běžce čekají ještě dva závody – předvánoční Běh pod Pálavou v Perné a tradiční Vánoční běh ve Znojmě, který letos odstartuje od tribuny v Husových sadech již potřicáté,“ informoval pořadatel.