Do měsíce mají zastupitelé v Miroslavi rozhodnout komu svěří opravu tamního zchátralého zámku. Dva nejvážnější zájemci zastupitelům v pondělí představili své plány. Představitelé města je považují za kvalitní a o návrhu smluv o pronájmu a následném prodeji budou ještě měsíc jednat s oběma.

„O obnovu zámku usilujeme už řadu let, zaznamenali jsme několik dílčích úspěchů a opravili například část střechy jihozápadního křídla či cenný gotický portál, pokud jde o celkovou opravu úspěšní jsme nebyli,“ řekl místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Vedle snah získat peníze na rekonstrukci vedli v uplynulých letech představitelé města jednání s mnoha zájemci o koupi zámku. „Ani na ta dosud neměla výsledek. Loni v prosinci odvysílal televize pořad o zámku v seriálu Památky na prodej. Reagovali pak zájemci z celé republiky. Z dvanácti původních jich pak do poloviny března pět předložilo své záměry k posouzení radě města,“ dodal místostarosta.

Radní nabídky vyhodnotili a na zasedání zastupitelstva pozvali sochaře a řezbáře Vlastimila Dvořáka a architekta Zdeňka Fránka. Oba představili záměry na nekomerční využití zámku a zdůrazňovali snahu o jeho šetrnou obnovu.

„Zámek mě velmi oslovil. Chci z něj udělat místo kde by mohli bydlet, tvoři, scházet se a představovat svá díla různí umělci. Sám jsem řezbář, na zámku by mohl být také malířský ateliér, keramická dílna, zázemí pro tvůrce, výstavní prostory i ubytování,“ přiblížil svou představu dvaašedesátiletý umělec. Žertem dodal, že zámku chybí už jen koncesované strašidlo. „To je funkce, které bych se rád ujal,“ poznamenal svérázný výtvarník.

Architekt Zdeněk Fránek chce ze zámku udělat místo setkávání pro středoevropské architekty a studenty. „Už dlouho chci udělat takříkajíc dobrý skutek ve svém oboru. Původně jsem chtěl opravit nějakou dřevěnici, protože mám rád lidovou architekturu, ale protože učím na několika fakultách vím, že do dřevěnice bychom se na našich setkáních nevešli,“ řekl Fránek.

O miroslavský zámek se zajímá už déle než rok. „Památkáři mi doporučili řadu objektů, které potřebují bezprostřední pomoc. Všechny jsem prošel a zámek v Miroslavi mě zaujal jak svou historií, tak tím, že je v něm dochováno mnoho prvků od gotiky, přes renesanci po barokní úpravy,“ dodal architekt. V opravě zámku vidí příležitost pro důkladnou a citlivou práci na obnově, která zabere dlouhou dobu, ale přinese zajímavý výsledek. „To mně láká víc, než nějaké hlučné počiny. Samotnou nezbytnou opravu vnějšího pláště odhaduji na asi dva roky, postupná obnova celého poměrně rozsáhlého objektu přirozeně potrvá podstatně déle.“ podotkl Fránek s tím, že by tehdy již bylo možné začít zámek využívat.

Zastupitelé diskutovali se zájemci téměř půldruhé hodiny. Potom rozhodli, aby představitelé města o přípravě smluv jednali dál s oběma. „Oba byli velmi kvalitně připraveni, jejich nabídky obsahují závazek, že po dobu základních oprav ponesou všechna rizika oni. I když v čase krize může sebelepší záměr narazit na problémy myslím, že se s jedním z nich nakonec dohodneme. Pro město je to velká výzva,“ hodnotil pondělní jednání místostarosta Volf.

Zopakoval, jaké požadavky město na budoucího nájemce má. „Zajistit statiku budovy, odvodnění nádvoří, opravit střechu, fasády a okna zámku. Po splnění těchto úkolů a všech dalších náležitostí smlouvy jsme připraveni zámek nájemci prodat,“ shrnul místostarosta.