„Představuje čtvrtou nejčastější malignitu (zhoubné nebezpečí, pozn. redakce) vůbec. Hlavním rizikovým faktorem pro vznik melanomu je ultrafialové záření, které způsobuje poškození DNA. K rizikovým faktorům pro jeho vznik patří světlý fototyp kůže s tendencí ke spálení, nadměrné a opakované slunění, navštěvování solárií, především do pětatřiceti let věku, velký počet znamének a pih, atypická znaménka nebo například výskyt melanomu v rodině,“ vyjmenovala Petra Veselá, mluvčí znojemské nemocnice.

Během středečního Evropského dne melanomu vyšetřili tamní lékaři dvaašedesát zájemců. „Převládaly ženy, průměrný věk vyšetřovaných byl čtyřicet let, nejmladším vyšetřeným byl třináctiletý chlapec a nejstarší byla čtyřiasedmdesátiletá žena. Bylo odhaleno celkem devět podezřelých znamének,“ uvedla Veselá.

Na jaře začne první etapa výstavby moderního urgentního příjmu znojemské nemocnice. V první fázi čeká rekonstrukce budovu H, za 17 milionů korun.
Nový urgentní příjem i hotelové pokoje: nemocnici Znojmo čeká obří přestavba

Den melanomu: KDY: 29. května, od 10 do 17 hodin KDE: Horní náměstí Znojmo

Primářka kožní kliniky z Nemocnice Znojmo Veronika Slonková radí nepodceňovat prevenci. „Zásadní je ochrana kůže před slunečním ultrafialovým zářením. Důležité je neslunit se v poledních hodinách, mezi jedenáctou až třetí hodinou odpoledne, vyhledávat stín, nespálit se a chránit se oděvem,“ doporučila Slonková.

Jako zesilovače slunečního záření se projevují třeba i voda, písek a sníh. Lidé by proto neměli podceňovat ochranné opalovací krémy. „Je třeba aplikovat dostatečné množství a to nejméně deset minut před opalováním. Nezapomínat na uši, zátylek, u mužů pleš. Při koupání nebo při činnostech, kdy se honě potíme, je třeba aplikovat krémy opakovaně, i když jsou deklarované jako voděodolné,“ doplnila primářka Slonková.

Kam zajít na vyšetření

Kdy zpozornět? Podle odborníků tehdy, když znaménko změní tvar, má nepravidelné ohraničení, nejednotnou barvu, nejčastěji černou a hnědou. Riziková jsou znaménka s průměrem větším než šest milimetrů a ta, která se rychle zvětšují a rostou. „Pokud pacient zjistí takové znaménko, měl by se ihned objednat na kožní vyšetření,“ zdůraznila Petra Veselá.

Porodní boxy na Gynekologicko-porodnickém oddělení ve znojemské nemocnici .
Narození dítěte v klidu a ve známém prostředí. Porodnice ve Znojmě ukáže sály

O preventivní vyšetření kůže je zvlášť s nastupujícím létem velký zájem. „Vyšetření znamének dermatoskopem mohou zájemci podstoupit kdykoliv v průběhu roku. Jedná se o běžné vyšetření, které je hrazené zdravotní pojišťovnou a může ho provést každý dermatovenerolog, tedy kožní lékař,“ upozornil Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

Zájemci ze Znojma mají ještě další možnost k vyšetření odborníkem. Tamní nemocnice se k Evropskému dni melanomu připojí ještě jednou, na akci Spolu proti melanomu, kterou pořádá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna ve Znojmě, na Horním náměstí. Uskuteční se v pondělí devětadvacátého května od deseti ráno do pěti hodin odpoledne.