Ukončit smlouvu a najít nového dodavatele. Takové rozhodnutí udělali nyní představitelé Jevišovic nebo Moravského Krumlova. „My za energii řádně platíme. Minulý týden jsme dostali dopis od Amper Market, abychom přešli k nim, jinak nám hrozí odpojení. To mě skutečně překvapilo," netajil rozhořčení starosta Krumlova Tomáš Třetina.

Po ukončení smlouvy s EPK hodlá Třetina zajistit pro své lidi v první řadě dodávku elektrické energii a plynu na první čtvrtletí. „Mezitím vysoutěžíme nového dodavatele. Tímto problémem se bude zabývat mimořádné zastupitelstvo, které jsem svolal na příští týden," objasnil Třetina a zároveň ujistil, že bez energie v Krumlově nikdo nezůstane. „Co se stalo, je velmi nepříjemné. My jsme sice platili, ale peníze neputovaly tam, kam měly," poznamenal starosta Třetina.

Podobně rozladěný byl i starosta Jevišovic Pavel Málek. „Naletělo nás skutečně hodně. Smlouvu s EPK jsem chtěl ukončit již v květnu poté, co jsem viděl reportáž v televizi. Ale byla postavená tak, že to nebylo hned možné. Nyní se události daly do pohybu," podotkl Málek.

Lidé z vesnic, které smlouvu zatím neukončily, se teď bojí, že zůstanou bez světla. Na Znojemsku se případ týká několika desítek obcí. Pomoc jim slibuje Jihomoravský kraj. Hejtman Michal Hašek nabídl konzultace a zorganizování jednání s Energetickým regulačním úřadem. Mluvčí tohoto úřadu Jiří Chvojka označil celou situaci za pokus o podvod, který se dotkl celkem pěti tisíc odběratelů. „Obce bohužel uzavřely smlouvy s někým, kdo nemá licenci pro obchodování s energiemi. Nyní jsou považovány za černé odběratele," podotkl Chvojka.

Ve vyjádření pro Deník společnost Energie pod kontrolou uvedla, že s Amper Marketem nemá uzavřenou smlouvu. Proto firmě nemůže ani dlužit.

Vedení dodavatelské firmy přislíbilo, že dodávku energie nepřeruší. „Nechceme trestat obce za to, že se staly obětí podvodu jako my," ujistil generální ředitel Amper Marketu Jan Palaščák.

Aby jeho firma zabránila navyšování dluhu a dostala zpět své peníze, obrátila se na hodonínský okresní soud. „Společnost Energie pod kontrolou musí odstavit své účty. Veškeré získané peníze poputují přímo firmě Amper Market," stojí v usnesení.

Firma EPK se však proti němu odvolala.