Hrozba nucené správy visela před lety nad Miroslavskou radnicí. Dnes hospodaří s běžnou výší dluhů. Takzvaný ukazatel dluhové služby mírně roste ve Znojmě, Moravskokrumlovští jsou na stálých číslech. Peněz nazbyt nemají malé vesnice. Těšetičtí léta jen spláceli úvěr. Podle odborníků se letos, poprvé za patnáct let, snížila celková zadluženost obcí.
Bohaté zkušenosti s obecními dluhy má starosta Miroslavi Augustin Forman. Když před lety začínal starostovat, město vykazovalo zadluženost neuvěřitelných devětačtyřicet procent.
„Zpočátku jsme především zpřísnili režim financování. Bez mého podpisu a podpisu pracovníka příslušného odboru už prostě žádnou fakturu neproplatíme,“ uvedl Forman.
Vedení města se podařilo do Miroslavi přivést důležité podnikatelské subjekty. „Platila totiž norma o aktivitě měst a obcí ve vztahu k výběru daní, díky které jsme za dva roky využili daňové výhodnosti a získali prostředky na splátky komerčních úvěrů,“ řekl Forman.
Nejtěžší jednání zažil starosta s úředníky Státního fondu životního prostředí, kterému město dlužilo nejvíce peněz.
„Dluhy činily téměř osmatřicet milionů včetně penále. Jednali jsme s úřady i ministerstvem a začali splácet na džentlmenskou dohodu, později na smlouvu,“ zavzpomínal Forman.
Představitelé města museli řešit složitou situaci. „Banky se s námi o přeúvěrování vůbec nechtěly bavit. Měli jsme jen krůček k nucené správě. Všechny výnosy by šly ve prospěch věřitele a ve městě by se jen svítilo a topilo,“ nastínil Forman.
Díky aktivnímu jednání se státním fondem se podařilo rozplétat uzel dluhů. „Důslednou organizací příjmů z vlastní činnosti jsme si časem vylepšili, a dodnes vlastně vylepšujeme rozpočet,“ doplnil starosta.
V minulosti značně zadlužený městys Vranov nad Dyjí dnes splácí jen úvěr za vodovod a kanalizaci. „Zadlužení samozřejmě jsme, jde však jen o mírnou a zdravou zadluženost, s hodnotou ukazatele dluhové služby kolem sedmi procent. Špatné by bylo, kdybychom se dostali nad patnáct procent, což nám ale nyní nehrozí,“ uvedl starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.
Se splácením úvěrů za novou kanalizaci mají zkušenosti také v dalších obcích regionu. Rozpočet obecní kasy v Těšeticích zatěžoval úvěr tak, že představitelé obce nemohli budovat cokoli dalšího.
„Kvůli kanalizaci byla obecní pokladna hodně zadlužená, letos ale už máme splaceno. Vloni jsme si vzali nový úvěr, abychom mohli rychleji opravit místní silnice. Deset let jsme platili dva miliony ročně, takže peněz nazbyt rozhodně nebylo,“ nastínil starosta Těšetic Zdeněk Nekula.
Hodnoty dluhové služby vzrostly ve Znojmě. Zatímco před čtyřmi lety se hodnota ukazatele dluhové služby pohybovala kolem jednoho a půl procenta, vloni se vyšplhala už na čtyři celé čtyři desetiny procenta.
Ukazatel dluhové služby, s jehož pomocí stát posuzuje zadluženost obcí, podle odborníků často neodráží skutečný stav jejich hospodaření a případné finanční problémy obcí navíc zpravidla identifikuje se zpožděním.