Jako horkých brambor se začínají města i vesnice na Znojemsku zbavovat svých obecních bytů. O systému prodeje rozhodlo vloni moravskokrumovské zastupitelstvo, stejnou věc na začátku týdne odsouhlasili i v Hevlíně. Prodejem čtyřiadvaceti bytů z celkem zhruba čtyřiceti chtějí snížit výdaje obecní pokladny. Hodlají proto prodat panelový dům.

„Provoz a opravy panelového domu jsou šíleně nákladné. Pro nás je nejjednodušší se ho zbavit. Zastupitelstvo proto rozhodlo, že čtyřiadvacet bytů prodáme stávajícím nájemníkům. Ti dostali nabídku a podle zákona mají šest měsíců na to, aby se k tomu vyjádřili. Pokud o byty nebudou mít zájem oni, dáme byty za vyšší cenu k dispozici komukoliv,“ informoval starosta Hevlína Drahomír Nosek.

Cena obecních bytů se bude lišit podle velikosti. Dvoupokojový byt nabízí radnice za čtyři sta tisíc korun, třípokojový o padesát tisíc dráž.
„Samotná holá cena bytu je počítána na sto padesát tisíc korun, tři sta tisíc korun na byt je pak částka na zateplení celého domu a výměnu oken. To se musí udělat dohromady, protože ti lidé by se na tom všichni neshodli. Byty tedy nájemníkům nabízíme za finální cenu čtyři sta a čtyři sta padesát tisíc korun s tím, že v tom jsou už i výměna oken a zateplení,“ řekl starosta.

K samotné rekonstrukci domu dojde ale až po jeho prodeji. „Nájemníci budou muset vytvořit sdružení vlastníků, potom mohou dosáhnout i na zelenou dotaci a podobně. Drtivá většina nájemníků s tímto postupem souhlasila. Předpokládám, že celý prodej by mohl být uzavřený do podzimu. Obci tak zbyde ještě asi sedmnáct bytů, které ale zatím prodávat nebudeme,“ dodal Nosek.

První konkrétní převody jedenácti bytů už připravují i v Moravském Krumlově, kde celý systém prodeje městských bytů odsouhlasili po vzrušené debatě už vloni.

„Začali jsme s prodejem jedenácti bytů v jednom z městských domů. Nájemníci o byty mají zájem, dva nebo tři se zatím nevyjádřili. Ceny se budou vytvářet individuálně. Obecně lze ale říci, že z odhadní ceny odpočteme dvacetiprocentní slevu. Budou se tak pohybovat hluboko pod cenou tržní,“ konstatoval starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

I v případě nyní projednávaného prodeje jednoho z městských domů sehraje svou roli jeho stáří. „Buď dům nejprve město zateplí a vymění v něm okna a pak v něm byty prodá dráž. Nebo celý dům prodáme tak, jak je, ale levněji a nájemníci si jej opraví sami,“ dodal starosta.
S myšlenkou prodeje městských bytů koketovalo i vedení znojemské radnice. Spory o to, zda byty prodat vcelku jednomu investorovi, po domech, či po jednotlivých bytech, přispěly i k rozkolu ve znojemské sociální demokracii.

Předloni v březnu ovšem zastupitelé na překvapivý návrh starosty, který původně prodej obhajoval, rozhodli, že městské byty prodávat nebudou. „V tomto volebním období už další prodeje otevírat nebudeme,“ řekl už loni znojemský starosta Petr Nezveda.