S uspěchanými řidiči, kteří ignorují rychlostní limity i přechody pro chodce, dochází některým obcím trpělivost. V Kuchařovicích chtějí do léta instalovat systém, který závodníkům na hlavní silnici doslova rozsvítí červenou. Další obce například na informační radary nemají peníze.

„Dopravní zátěž stále vzrůstá a řidiči jsou neukáznění. Proto jsme podali projekt na státní fond dopravní infrastruktury, abychom lépe ochránili tři přechody přes hlavní cestu v naší vsi,“ informoval starosta Kuchařovic Lubomír Mlejnek. Pokud fond obci vyhoví, dostanou přechody do konce prázdnin výrazné označení a osvětlení. Řidiče bude o jejich rychlosti informovat tabule.

„Pokud v příslušné vzdálenosti nezpomalí na předepsanou rychlost, rozsvítí se červená. Samotné informační radary mají, jak jsme si i vyzkoušeli, psychologický efekt, ale hledali jsme co nejprogresivnější dostupný systém. Po hlavní silnici denně projede sedm tisíc aut a stále jich přibývá,“ doplnil Mlejnek. V plně zamýšleném rozsahu má celý systém stát kolem dvou milionů korun.

Podobné plány mají ve Vranovské Vsi, na velmi frekventované silnici na Jihlavu.

„Došla nám trpělivost s neukázněnými řidiči. Pokud vím, policie u nás za pokuty kvůli rychlosti vybere vůbec nejvíc v regionu. První radary s kamerami, zatím pro vyzkoušení a prevenci, nainstalujeme do měsíce. Potom budeme účinnost systému vyhodnocovat. Pokud nebude mít na řidiče žádoucí efekt, doplníme další prvky,“ řekl starosta obce Jiří Peřinka. O sto tisíc, na pořízení a instalaci kamery a radaru k jednomu ze dvou přechodů v obci, se podělí obec s podnikateli a doplní dotační příspěvek.

Deset až dvanáct tisíc aut projede denně také Lechovicemi na pověstné silnici na Brno.

„Ať si někdo zkusí stoupnout na přechod na začátku Lechovic směrem od Znojma a pokusí se přejít, když proti němu jede jeden kamion za druhým osmdesátkou nebo stovkou,“ posteskl si starosta Lechovic Josef Juráček. Informační radar ale obec kupovat nehodlá. „Není to levná záležitost, navíc bychom investovali do cizího majetku. Postarat by se měl především stát, který silnici spravuje. Samotné radary nejsou řešení, problém je v neukázněných lidech,“dodal starosta.