Exekutoři byli rychlejší než úředníci a příprava lechovického obchvatu opět uvízla na místě. Tak zní nejnovější zpráva z vleklé přípravy obchvatu jediné obce na Znojemsku rozložené přímo na hlavním tahu ze Znojma na Brno. Ředitelství silnic doufá, že papíry pro stavební povolení začne chystat v létě.

„Pamatuji, když se říkalo, že v roce 2004 už budeme po obchvatu jezdit. Jenže nejezdíme a já myslím, že ještě dlouho jezdit nebudeme. Stát nemá peníze,“ poznamenal Oldřich Javůrek, který s přáteli postával u zastávky vedle obecního úřadu.

Potvrdil, že frekventovaná silnice lidem v obci komplikuje život. „Ať si jezdí, jen kdyby tu aspoň bylo víc přechodů. A přejít třeba u úřadu bývá navíc docela kumšt, protože auta občas vylétávají ze zatáčky stovkou. Kolikrát tady pak člověk stojí a nemůže přejít, protože nikdo nezastaví,“ postěžoval si na neukázněné motoristy.

Naproti tomu některým místním živnostníkům představa Lechovic s obchvatem příliš milá není. „Pokud začnou auta vesnici objíždět, určitě se to u nás projeví. Stačilo, když před časem na dva měsíce silnici zavřeli. Přemýšlíme, jak se na změnu připravit a přizpůsobit se. Pro život v obci bude asi obchvat znamenat zlepšení, podnikání ale určitě nepomůže,“ uvažovala Anna Bazalová z vyhlášené lechovické restaurace, která dosud bývá v itineráři mnoha lidí cestujících po hlavním tahu.

Někteří z nich si už na setrvalý stav zvykli. „Projíždím často a pravidelně. Opravené úseky silnice jsou celkem v pořádku, některé další by si ale zasloužily rekonstrukci. Obchvat bude vylepšení pro dopravu, z hlediska obchodu je zase lepší, když auta projíždí vsí. Pokud budu mít v Lechovicích zákazníka, stejně pojedu přes ves, i kdyby už obchvat stál,“ poznamenal Miloslav Zatloukal z Českokrumlovska, který se svou dodávkou právě zastavil před jednou z lechovických prodejen.

Úředníci z Ředitelství silnic a dálnic zatím pracují na získání posledních pozemků, které pro stavbu připravují. „Většinu potřebných parcel jsme již vykoupili. Nyní pracujeme na dokončení výkupu problematických pozemků, na které byla nařízena exekuce,“ sdělila mluvčí ředitelství Nina Ledvinová.

Pokud se úředníci s exekutory dohodnou, mohou postoupit o krok dál. „Zadání inženýrských činností, potřebných k získání stavebního povolení, plánujeme na druhou polovinu roku. Pokud do té doby vykoupíme potřebné pozemky,“ upřesnila mluvčí.

Kdy vyjedou bagry, ovšem zatím odhadovat nelze. „Nejprve musíme úspěšně dokončit přípravu stavby a získat peníze ze státního rozpočtu,“ konstatovala Ledvinová.

Starostu Lechovic Josefa Juráčka zpráva o potížích s pozemky zatíženými exekucí překvapila. „Půjde pravděpodobně o malou část pozemku v horní části obce, kterou měla v zástavě zahraniční banka. Doufám, že to přípravy moc nezkomplikuje, “ řekl lechovický starosta.