VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchvat napadli i kritici z Brna

Znojmo - Překážkový maraton v orientačním běhu bez buzoly začíná připomínat příprava stavby silničního obchvatu Znojma. Kritici zvolené trasy či stavby samotné přišli s další taktickou variantou. Územní rozhodnutí na mimoúrovňovou křižovatku u Suchohrdel totiž spolu se sdružením Obchvat, Lenkou Polákovou a dalšími místními lidmi napadla sdružení bojující proti dopravním stavbám v Brně a na Břeclavsku.

12.6.2012 14
SDÍLEJ:

Přípravné práce mezi Znojmem a křižovatkou u Kasáren začaly na další části obchvatu města.Foto: DENÍK/Romana Holišová

„Odvolali jsem se proto, že řešení navrhované ředitelstvím silnic a dálnic je nehospodárné a přehnané. Podle odborníků, které jsme oslovili, by stačilo u Suchohrdel udělat zcela obyčejnou křižovatku. Obrovská mimoúrovňová křižovatka je nesmyslně naddimenzovaná a bude zbytečně drahá," uvedla Lenka Poláková, předsedkyně sdružení Obchvat.

Ve svém odvolání, jež je prakticky totožné se všemi deseti dalšími, které úřad dostal, uvádí na jednatřiceti stranách textu pětašedesát námitek. Ty jednak shrnují dlouhodobou spletitou kritiku založenou na tvrzení, že obchvat neodpovídá územnímu plánu a dalším nadřazeným závazným dokumentům, jednak obsahují výtky k nedostatkům, které Poláková vidí v územním rozhodnutí znojemského stavebního úřadu.

K odvolání se tentokrát připojilo i šest sdružení z Brna a Břeclavska. Poláková tvrdí, že jde o vzájemnou výpomoc. U Znojma se totiž podle aktivistů zřejmě bojuje i za Mikulov.

„Jsou to sdružení, která vznikla kvůli navrhované silnici R53 z Brna na Vídeň přes Mikulov. Je přitom zřejmé, že pořád platí, že nejrychlejší spojení s Rakouskem je na trase z Prahy na Jihlavu a přes Znojmo. K tomu je ovšem potřeba skutečný obchvat města a ne vnitroměstská silnice, které ředitelství silnic říká obchvat. Společně nám tedy jde o to, aby se silnice v České republice stavěly správně a pořádně," vysvětlovala důvody spojenectví Poláková.

Sdružení ve svých podáních opakují pětašedesát bodů z odvolání Polákové a připomínají sto šest dalších, které předložily v jiném řízení dříve. Úřady se s nimi podle zástupců sdružení důsledně nevypořádaly, proto mají nyní podle aktivistů náležitě odpovědět na sto šestašedesát výhrad a připomínek.

K naštvání

Představitele Znojma počínání kritiků pobouřilo. „Už to ani není úsměvné, ale spíše k naštvání. Celou věc vnímáme jako účelové podání ze strany paní Polákové a jejích přátel, které celou věc jen natahuje jako šle u kalhot," sdělil místostarosta Znojma Jan Grois.

Ten předpokládá další kolo ping-pongu po úřednických stolech. „Pokud stavební úřad připomínky zamítne, odvolají se sdružení a paní Poláková na kraj a tak to bude pokračovat s tím, že se vše zdrží o další dva nebo tři roky," zlobil se Grois.

Místostarosta očekává, že ředitelství silnic bude pokračovat ve stavebních pracích, alespoň tam, kde má platné stavební povolení.

Podle místostarosty vše záleží na ředitelství silnic a dálnic. „My můžeme jen apelovat a jednat, což samozřejmě jednáme," dodal Grois.

Podle mluvčí ŘSD Niny Ledvinové není podobná taktika kritiků ojedinělá. „S tím, že se do různých řízení hlásí s připomínkami a odvoláními i sdružení, která působí někde jinde, se setkáváme docela často," uvedla mluvčí.

Na samotné stavbě nyní ředitelství organizuje předběžné práce. „Hotová je demolice chatek na vykoupených pozemcích. Do června má skončit i archeologický průzkum. Ke stavbě je nyní zcela připraven jeden úsek druhé stavby, kde máme všechna povolení. U druhého úseku čekáme na právní moc povolení, vydaných krajem, a potvrzení ministerstva dopravy," vypočítala Ledvinová.

Druhá stavba navazuje na již hotový dílčí úsek nad novou nemocnicí a vede kolem Přímětic ke kasárenské křižovatce. U chybějící části první stavby, která vyústí právě u chystané křižovatky pod Suchohrdly, chybí vykoupit jeden dvousetmetrový pozemek. „V dubnu bylo vydáno územní rozhodnutí, které bylo právě napadeno odvoláním," dodala mluvčí.

Trpělivost dochází prvnímu muži Kuchařovic Lubomíru Mlejnkovi. Suchohrdly a Kuchařovicemi totiž denně projíždí proudy aut, včetně nákladních, která se touto cestou vyhýbají průjezdu Znojmem. „Myslel jsem, že se už situace uklidní a paní Poláková se smíří s tím, že v předchozích řízeních se svými argumenty naprosto neuspěla. Zjevně je to ale jinak. Z celé věci už stává osobní problém paní Polákové," povzdechl si starosta.

Trvalé připomínky na nadměrný provoz a s tím spojený hluk podle starosty nenachází odezvu. „Je tedy možné, že nakonec dojde i na nějakou blokádu či podobný protest," dodal.

Autor: Martin Moštěk

12.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
Hokejisté Znojma nestačili na Bolzano v prodloužení.
12

Přísná vyloučení a další ztráta. Orli s Bolzanem prohráli v prodloužení 3:4

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Vracov - Celkem 566 lidí ve vracovském kroji. A k tomu další stovka v krojích přespolních. Sobotní hodový průvod z roku 2015 ve Vracově na Hodonínsku se díky komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den zapsal počtem krojovaných v jedné obci mezi české rekordy. A je mu věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení