Ve směru od Jihlavy si lze po novém vybrat: Buď jet klasicky, byť novou zatáčkou směrem na Znojmo, Vídeň a Brno, nebo doleva na novou silnici. Dopravní značka informuje, že druhá varianta je určena pro řidiče mířící na Hevlín a rakouské lázeňské městečko Laa an der Thaya.  

Slavnostní přestřižení pásky, jako nedávno v případě obchvatu Lechovic, se tentokrát nekonalo. „Zprovoznění tři a půl kilometrů dlouhé části znojemského obchvatu je důležité pro dokončení celé severní smyčky, která povede k výraznému odlehčení dopravní zátěže a k odklonu dopravy z historického jádra Znojma. Úsek od kasárenské po únanovskou křižovatku zahrnuje celkem 48 stavebních objektů, pět mostů v průměrné délce 55 metrů a tři mimoúrovňové křižovatky. Celkem stavbaři museli v tomto úseku položit nový asfaltový koberec o ploše 64 tisíc metrů čtverečních,“ sdělila mluvčí Znojma Petra Maršounová.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík si v pátek prohlédl nedokončenou část znojemského obchvatu.
Ministr jednal o obchvatu. Prohlédl si nedokončený úsek

K dokončení celé „severní smyčky“ nyní podle radnice zbývá postavit posledních 752 metrů silnice. Jde o to napojit současné hotové díly obchvatu až ke kruhovému objezdu u Baumaxu. „Ředitelství silnic a dálnic nyní čeká na vyřízení všech potřebných povolení k pokračování stavby. Některé přípravné práce, jako záchranný archeologický průzkum, již ŘSD započalo. Další práce budou pokračovat s odkazem na stavební povolení a jednání s vybraným zhotovitelem stavby,“ dodala Maršounová.

Jak při své páteční návštěvě naznačil ministr dopravy Vladimír Kremlík, dokončení úseku 750 metrů nebude bránit spolek Obchvat, za kterým stojí Lenka Poláková a Michael Straka. „Přijel jsem se podívat, co pokračování stavby brání. Jednal jsem se zástupci spolku Obchvat. Podáním ruky jsme se dohodli, že dokončení tohoto úseku pro dokončení rozestavěné stavby nebude spolek bránit,“ řekl Kremlík.

Halloweenský den na Spáleňáku.
Víly, ďáblové a pavučiny. Halloween na Spáleňáku si lidé užili i přes déšť

Pro dokončení zbývající části první stavby obchvatu, která spojí dlouho rozestavěný „Nezvedův“ úsek od únanovské křižovatky nad Novou nemocnicí s kruhovým objezdem pod silnicí na Suchohrdly, nyní Ředitelství silnic žádá územní rozhodnutí. „Máme připravený projekt pro žádost o stavební povolení. Pokud budou platit dnešní dohody a řízení tedy poběží bez komplikací mohli bychom během příštího roku získat stavební povolení a v roce 2021 zahájit dostavbu klíčového úseku, který umožní zatím postavené části obchvatu plnit svou funkci,“ řekl David Fiala, šéf brněnského závodu ředitelství silnic.

První řidiči zatím hodnotí, co vlastně novou silnicí získali. „Bohužel úlevu občanům Znojma od průjezdu aut středem sídliště na Dukelské to nic nepřinese,“ reagovala na sociální síti například Mirka Vejlupková.

Někteří se zamýšlejí nad novým rozdvojením silnice několik set metrů od kasárenské křižovatky ve směru na Znojmo. „No, určitě to trochu pomůže, ale kdo vymyslel tu nesmyslnou zatáčku pro odbočení směr Znojmo-Vídeň? To bude zase nehod, to nešlo vzít rovně?“ komentovala situaci Vlasta Patrizia Komendová.

Nezbývá než čekat, jak se situace bude vyvíjet dál.