Nejen tradičním až notorickým předvolebním tématem, ale také politickým bojištěm je před nadcházejícími komunálními volbami silniční obchvat Znojma. Sociálnědemokra­tický starosta města Vlastimil Gabrhel nedávno oznámil, že očekává dokončení stavby do osmi let.

Hnutí ANO si pozvalo svého ministra dopravy Antonína Prachaře, aby vynesl dva trumfy. Z dosud stavěné a projednávané trasy zůstanou dvě rozpracované stavby a začne příprava nového, velkého obchvatu. Záměr ocenila Lenka Poláková ze sdružení Obchvat. Starosta Gabrhel neskrýval skepsi.

Podle ministra Prachaře přišla iniciativa právě od jeho znojemských politických kolegů. „Oslovili mě, seznámili mě se svou iniciativou a začali jsme hledat řešení. Pověstnou znojemskou in-line dráhu chceme co nejdříve napojit na silniční síť. Velmi proto vítám tuto iniciativu," řekl k rozestavěné první stavbě obchvatu ministr.

Vleklý spor má rozlousknout přepracování projektu návratem k úrovňové křižovatce a svedení silnice ke kruhovému objezdu pod Suchohrdelskou ulicí. „Ředitelství silnic dostane za úkol přepracovat projekt na úrovňovou křižovatku, poté požádají o příslušná úřední vyjádření, abychom mohli pokračovat v nyní již náležitě zúženém územním řízení," plánoval ministr s tím, že podklady pro územní řízení budou na stole snad v prvním čtvrtletí příštího roku.

Samotná stavba by pak podle prvních odhadů mohla poté následovat do půldruhého roku. Mezitím, teoreticky v polovině příštího roku, má začít stavba již připraveného a povoleného úseku mezi kasárenskou křižovatkou a Novou nemocnicí.

Šéfka sdružení Obchvat Lenka Poláková byla velmi spokojená. „Dvanáct let usilujeme o to, aby vznikla jednoduchá průtahová silnice bez zbytečných a složitých mimoúrovňových křižovatek," řekla po setkání s ministrem Poláková.

Jak dodala, sdružení od počátku také usilovalo o skutečný, velký obchvat města. „Vedly nás jen věcné cíle, žádné osobní zájmy, jak se nám často podsouvá," řekla na setkání s ministrem Poláková.

Současně popsala, jak sdružení dostalo ohlášenou dramatickou změnu do hry. „Zástupci hnutí si nás pozvali, zajímalo je, jak to s obchvatem je. Nechali si vše vysvětlit a rozběhli svá jednání, která přinesla výsledky," dodala Poláková. Současně prohlásila, že připravená změna nemusí záviset na výsledku voleb.

K možnému novému obchvatu, který by vedl zřejmě od kasárenské křižovatky až za Suchohrdly a Kuchařovicemi, chce ministr zadat do konce roku první studii. „Do konce roku ji můžeme zadat, za další tři měsíce by měla vzniknout. Převzal jsem dnes memorandum s vyjádřením příslušných obcí, to je pro další postup velmi důležité," avizoval Prachař.

Znojemský starosta Vlastimil Gabrhel nad oběma ministrovými oznámeními kroutil hlavou. „Déle než dva roky jednám s představiteli ředitelství silnic a o žádném velkém obchvatu žádné informace nemám. Zato jsme mnohokrát jednali o třetí stavbě stávajícího obchvatu, o výkupech pozemků a přemostění Dyje," řekl starosta.

Stojí si za vlastní zprávou o postupu prací. „Jako poslanec a člen hospodářského výboru jsem vycházel z podkladů, které předložilo právě ministerstvo dopravy a ředitelství silnic. A ty mluví o půl miliardě na druhou stavbu nynějšího obchvatu, ale o projektování nového neví nic," argumentoval Gabrhel.

Skeptický je i k ohlášené dohodě. „Sami jsme měli s paní Polákovou nejméně tři, žádná nevydržela. A nebyl to první případ," podotkl.