K vypsání tendru na stavební firmu, která vybuduje úsek znojemského obchvatu, zbývá Ředitelství silnici a dálnic (ŘSD) poslední podklad. „Od loňského prosince, kdy jsme zveřejnili předběžné oznámení soutěže, přibyla povinnost zpracovat a schválit záměr projektu a zhodnocení jeho ekonomické efektivity. Dodání a schválení těchto dokumentů očekáváme v červu. Mezitím pokračují přípravné práce, které s druhou stavbou obchvatu souvisí," sdělila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Jak dodala, žalobu proti pravomocnému stavebnímu povolení soud ještě neprojednal.

Znojemský starosta Vlastimil Gabrhel považuje obchvat za provořadou prioritu. „V jednáních, ať už se zástupci ŘSD nebo přímo s panem premiérem, jsme se udělali velký krok vpřed a stavba obchvatu se dostala mezi priority vlády. Naprosto akceptujeme procesy související s výběrem dodavatele. Udělám však maximum pro to, aby zdržení plánovaného budování úseku obchvatu bylo co možná nejkratší a hlavně aby se nejednalo o stavbu odnikud nikam, ale kontinuálně se s přípravami a stavbou dalších částí obchvatu pokračovalo," sdělil starosta Gabrhel.

Předsedkyně sdružení Obchvat, které kritizuje zvolenou trasu, Lenka Poláková dala najevo, že kritici vůči odporu proti druhé stavbě zřejmě rezignovali. „Je tam už odhrnutá země, co se dá dělat. Vůbec teď, když jsou tak nádherně naplánované uzavírky, je zřejmé, že Znojmo obchvat potřebuje," řekla Poláková.

Nová silnice si ale podle ní nezaslouží jméno obchvat. „Zkrátka vznikne městská silnice, po které budou jezdit auta od Balkánu po polární kruh," pokrčila rameny předsedkyně.

Odpůrci se ovšem ještě mohou postarat i o to, že ani druhá stavba bezprostředně užitečná nebude. „Nyní se soustředíme na to, abychom na první stavbě u Suchohrdel dosáhli změny naplánované mimoúrovňové křižovatky na kruhový objezd," konstatovala Poláková. Pokud budou spory na zbývající části nedokončené první stavby od Kuchařovic do Suchohrdel, obchvat zůstane prakticky nevyužitelný.

O krok dál je mezim příprava obchvatu Lechovic. „Termín zahájení stavby nelze nyní předvídat, protože stále pokračují inženýrské práce potřebné pro získání stavebního povolení, které ovšem provázejí průtahy. Přípravné práce je ovšem nutné provést před započetím samotné stavby," sdělila obecně k postupu prací na lechovickém obchvatu mluvčí Ledvinová.

Podle starosty Lechovic Josefa Juráčka je ale situace po letech složitých jednání o pozemcích nutných ke stavbě poměrně optimistická. „Ředitelství silnic nyní dohání resty na dílčích malých stavbách, které souvisí s budováním samotného obchvatu. Mohu potvrdit, že to jde nyní ráz naráz a povolení na přeložky sítí a další záležitosti se vyřizují jedna za druhou. Zůstávám optimistou a věřím, že stavba začne ještě letos," řekl starosta Juráček.