VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obcím v Podyjí mají se stavbami pomoci architekti

Znojemsko – Zástupci svazku obcí a Národního parku Podyjí kývli na návrh ministra, ustanovit skupinu architektů, kteří se mají zabývat budoucími stavbami v Podyjí.

25.11.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: Petr Lazárek

Sporné stavby v blízkosti Národního parku Podyjí bude, místo dvojice externích spolupracovnic parku, posuzovat celá skupina architektů. Dohodli se na tom zástupci správy NP Podyjí a představitelé nedávno založeného Svazku obcí Podyjí za přítomnosti ministra životního prostředí Ladislava Mika.

Určitý pokrok ve zlepšení komunikace mezi parkem a svazkem obcí potvrdila mluvčí ministerstva. „Stejně jako v ostatních parcích se i v Podyjí ministr setkal se zástupci obcí. Starostové ministra informovali o potížích při posuzování staveb v blízkosti parku. On navrhl vytvoření skupiny architektů, kteří by společně posuzovali stavby, jež zasahují do krajinného rázu. Obě strany návrh přivítaly,“ řekla Petra Roubíčková.

Obce z ochranného pásma Národního parku Podyjí si již delší dobu stěžovaly na údajný diktát ze strany parku, který určoval, jak mají budované domy vypadat.

Lidem, kteří například chtěli postavit nový dům v ochranném pásmu, vydal stavební úřad územní rozhodnutí nebo stavební povolení jen s podmínkou, že stavebník nejdříve splní podmínky parku. Ty se týkaly jak podoby domu, tak například sklonu nebo barvy střechy nebo oken.
Požadavky správy parku však podle zástupců obcí mohou prodražit celou stavbu, aniž by park nesl alespoň část navýšených nákladů.

Zda se nápad se skupinou architektů ujme, není zatím jasné. „Problém nám činí stavební a územní řízení v ochranném pásmu. Lidem při stavebním řízení komplikují život dvě externistky správy parku. Ty posuzují barvu fasády, velikost oken či sklon střechy. Na to ale park nepřispívá,“ řekl starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Proto se nyní hovoří o skupině architektů, kteří by sporné stavby měli posuzovat. „Jde o to, aby do věci hovořilo více odborníků bez osobních zájmů,“ uvedl Vedra.

O tom, kteří architekti budou posuzovat budoucí stavby, není zatím rozhodnuto. „Dosud jde o nápad či návrh. Uvidíme, co na to řekne nový ministr a zda to vůbec bude fungovat,“ doplnil Vedra.

Jako staronový způsob posuzování staveb v parku hodnotí ministrův návrh ředitel parku Tomáš Rothröckl.
„Není to nic nového. Při správě parku existovala takzvaná architektonická sekce. Jednalo se o skupinu asi šesti architektů, kteří dávali odborné vyjádření při rozhodování o složitějších případech. Vracíme se tedy ke stavu, který tu byl,“ podotkl Rothröckl.

Návrh vidí jako určité východisko při řešení jednotlivých sporných případů. „Rozhodně však nemůže skupina architektů rozhodovat v rámci správního řízení. Pro to nemají kompetence. Nakonec tam vždy musí být můj podpis. Takže architekti mohou fungovat jen jako poradní hlas,“ dodal ředitel.
O podobě a fungování skupiny odborníků bude park s obcemi teprve hovořit. „Rozhodně však odmítám tvrzení starosty Vedry, že by rozhodovaly dvě externistky. S tím zásadně nesouhlasím,“ uzavřel Rothröckl.

Autor: Dalibor Krutiš

25.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Lídr Strany zelených Michal Berg.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Venuše z Pavlova.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení