Mladý muž si chtěl splnit sen a postavil si v Šaldorfu rodinný dům. Podle smlouvy zaplatil obci před sedmi lety padesát tisíc korun, které vedení vesnice požadovalo na vybudování inženýrských sítí a na postavení silnice.
Vojtěch dnes tvrdí, že nemůže zkolaudovat svůj dům, protože před ním nemá hotovou silnici. Stavebníkovi nyní hrozí milionové sankce od banky kvůli nedodržení podmínek hypotečního úvěru. Může přijít i o dům.
„Podepsal jsem smlouvu, kterou se obec zavazuje, že vybuduje inženýrské sítě a udělá silnici před mým domem. Na základě zkolaudování silnice jsem pak, podle stavebního povolení, mohl nechat zkolaudovat dům. Nyní se ale jak vedení obce tak stavební úřad tváří, že silnici dodělat nemusí. To je podle mne jasné nedodržení zákona,“ řekl Petr Vojtěch.
Pokuta mu kromě banky nyní hrozí od znojemského stavebního úřadu. „Úředníci mi dokonce oficiálně vyhrožují, že když nebudu kolaudovat, tak mi dají milion korun pokuty,“ zlobil se Vojtěch.
Starosta Nového Šaldorfu nechtěl situaci kolem novostavby příliš komentovat. Na dotaz, kdy obec splní podmínky smlouvy, kterou se stavitelem Vojtěchem podepsala, neodpověděl vůbec. „To nebudeme rozebírat. Řeknu vám jen to, že pan Vojtěch dodnes nepodal žádost na městě o provedení kolaudace,“ komentoval rozladěně starosta Jaroslav Sedlák.
Dodal, že podle znalce je povrch silnice před domem Vojtěchových zcela funkční.
„Že tam není finální asfaltový povrch, který pan Vojtěch požaduje, to už není naše povinnost,“ dodal Sedlák.
Podle starosty má vedení obce obavy, že další výstavba rodinných domků v okolí by novou vozovku poškodila.
Na změnu zákona, která mohla celý případ zkomplikovat, poukázala vedoucí odboru výstavby znojemského městského úřadu Olga Neulingerová. „Zmíněná komunikace má dnes předčasné užívání, takže nic nebrání tomu, aby si pan Vojtěch požádal o kolaudaci rodinného domu. Osobně jsem s ním jednala, takže nevidím žádný problém,“ řekla Neulingerová.
Vedoucí odboru dodala, že v době, kdy úřad vydával stavební povolení na dům Vojtěchových, platil starý stavební zákon. „Museli jsme díky němu ošetřit, jak povolit dům, když komunikaci staví někdo jiný. Šlo o to, donutit konkrétního stavitele, aby vybudoval sítě a komunikace. Proto jsme v té době podmiňovali kolaudaci domů kolaudacemi sítí,“ vysvětlovala vedoucí odboru výstavby.
Jenže časem se takové rozhodnutí změnilo právě kvůli drobným stavebníkům.
„Takže o kolaudaci stavby lze požádat už ve chvíli, když silnice má předčasné užívání,“ doplnila Neulingerová.
Stavebník ale stále trvá na svém. „Chci, aby všechno proběhlo tak, jak je smluvně dané. Nelíbí se mi, že se státní správa a stavební úřad ke mně obrací zády a dávají za pravdu lidem, kteří si věci vykládají po svém a hledají různé kličky. Před lety jsem zaplatil obci padesát tisíc za to, že k mému domu udělá sítě. A obec se k tomu smluvně zavázala. Teď se ale ke svému závazku nezná,“ poukázal směrem k vedení obce Vojtěch.
Na Ministerstvo pro místní rozvoj chce proto podat stížnost na postup stavebního úřadu a také obce.
„Nejednají totiž podle práva a podle zákona. Také plánuji stížnost na to, že stavební úřad zkolaudoval domky, které nemají oficiálně schválenou cestu stavebním úřadem. V lokalitě je totiž řada černých staveb. V takovém nepořádku žít nehodlám,“ vzkázal Vojtěch.