Náklady na opravu hasičárny činily zhruba půldruhého milionu. „Stavbu jsme financovali z dotací kraje, které jsme získali postupně během tří let," uvedla při otevírání začátkem roku místostarostka obce Božena Zerzová.

V nově opravené budově, která je zvenku i zevnitř laděna do zelené barvy, mohou místní lidé jednou za měsíc navštívit i lékaře.

Obec nyní vybírá mezi dvěma zájemci o koupi původní budovy úřadu. O tom, kdo se stane novým vlastníkem, rozhodnou zastupitelé do čtrnácti dnů. Budovu prodají asi za dva miliony korun.

„Naše původní představa, že zde bude obchod, se ale nenaplnila. Zájemcům o koupi vadily schody, přes které by museli do prodejny nosit či navážet zboží. Vznikne tak zde buď penzion nebo rekreační bydlení, nic přesnějšího zatím nemohu říci," řekl starosta Podhradí Oldřich Tesárek.

V Bítově zase nyní nabízejí k prodeji školní budovu, kterou využívají lékaři zároveň jako místní zdravotní středisko. Škola svou funkci neplní již osm let a děti dojíždí za vzděláváním do okolních vesnic, zejména do Šumné, Blížkovic, ale i Lubnice.

„Důvodem k uzavření místní základní školy byl nedostatek dětí. Nezaplnila se tedy ani třída. Dětí stále ubývá a školu bychom již znovu neotevřeli. V současné době máme osmnáct dětí včetně mladých lidí do osmnácti let," vysvětlil Jelínek. Budova je v dobrém technickém stavu a nevyžaduje nijak nákladnou rekonstrukci. „Umím si zde představit penzion či domov pro důchodce, dům s pečovatelskou službou. Nebráním se ani myšlence na malou dílnu či výrobu, která by nezatěžovala životní prostředí a okolí," nastínil Jelínek.

Bítov má zpracovaný odhad na budovu i pozemek v hodnotě pěti milionů korun. „Pokud se nenajde vhodný kupec, nebráním se myšlence na pronájem této budovy," doplnil starosta.

Lékaři, kteří v prostorách školy mají své ordinace, by se přesunuli na obecní úřad. „Jedná se o praktického, dětského i zubního lékaře. Tyto služby budou tedy lidem zachovány, jen na jiné adrese," zakončil Jelínek.

Nevyužívanou a prázdnou budovu obecního úřadu nabídli k prodeji také v Lukově. Na podzim loňského roku totiž úřad přesunuli do prostor bývalé pohraniční roty.

„Koupili jsme ji loni od ministerstva vnitra a přestěhovali do ní úřad. Pro stávající budovu jsme neměli žádné využití a nabídli ji tedy k prodeji. Ozvali se nám dva zájemci, ale později od jejich záměru bohužel sešlo," přiblížil starosta Lukova Lubomír Mála.

Lukovští zastupitelé se rozhodli tedy bývalý úřad nabídnout k pronájmu. „Zastupitelé schválili na svém dubnovém zasedání, že budovu pronajmou na dobu jednoho roku Aleši Hanzlíkovi," vysvětlil Mála.

Bývalý obecní úřad ožije v nejbližší době milovníky koní a jezdectví.

„Líbí se nám záměr na využití budovy pro činnost malého jezdeckého oddílu a pony klubu. Nájemce zaplatí ročně tři tisíce korun. Po roce mu nabídneme budovu k odkoupení za odhadní cenu necelých šestašedesáti tisíc korun, má logicky předkupní právo," zakončil starosta Lukova.

VOJTĚCH SMOLA