Práce potrvají do půlky srpna. Silničáři je ale rozdělí do šesti etap, v nichž budou měnit i objízdné trasy a omezení.

„Opravy na silnici I/38 začaly 11. dubna a potrvají do 19. srpna. Součástí se stane i oprava opěrných zdí a propustků,“ informovala Deník mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, jež silnici spravuje, Lucie Trubelíková.

Osobní auta

V první etapě od 11. do 23. dubna bude průjezd Pavlicemi zcela uzavřený a doprava povede po objížďkách. Osobní auta do tři a půl tuny pojedou v obou směrech asi deset kilometrů po silnicích druhé a třetí třídy přes Boskovštejn a Jiřice u Moravských Budějovic.

Nákladní auta budou Pavlice objíždět po dvou různých trasách podle směru jízdy. Řidiči kamionů musí v obou případech počítat s více než třiceti kilometry navíc. „Jednosměrná objízdná trasa pro vozidla nad tři a půl tuny ve směru od Znojma bude přes Přímětice, Únanov, Plaveč, Běhařovice, Újezd, Rozkoš, Hostim, Zvěrkovice a zpět na silnici I/38 směr Moravské Budějovice,“ popsala mluvčí Trubelíková.

close Prvních čtrnáct dní po objížďkách a pak ještě v létě, mezitím kyvadlově. Řidiče čekají komplikace na tahu Znojmo - Vysočina, na silnici I/38 začnou opravy. info Zdroj: Se souhlasem ŘSD a DOKA zoom_in Pro zvětšení klikněte.

V opačném směru z Vysočiny na Znojmo pojedou náklaďáky přes Nové Syrovice, Dešov, Štítary, Šumnou, Lesnou, Citonice a zpět na silnici I/38 směr Znojmo.

Autobus a dopravní obsluha

Samostatnou kratší trasou budou v obou směrech jezdit autobusy a dopravní obsluha. Zavřený úsek objedou kolem Pavlic a Grešlového Mýta po silnicích druhé a třetí třídy. Všechny trasy budou značeny dopravními značkami.

Další úplné uzavírky objízdné trasy přijdou na řadu až v páté a šesté etapě, v době letních prázdnin. Mimo ně ale budou řidiči jezdit přes opravovaný úsek kyvadlově v jednom pruhu, provoz budou řídit semafory.

Křižovatka u Blížkovic

V červnu má na trase začít i rekonstrukce křižovatky u Blížkovic, stát bude zhruba dvacet milionů korun. V souvislosti s omezeným průjezdem Pavlicemi tak může nastat problém kvůli zvýšenému počtu aut jedoucích do Chorvatska. „Křižovatku rozšíří nájezdové a výjezdové pruhy, bude to bezpečnější. Výhodou je, že všechny potřebné pozemky jsou obecní, tak jsme je dali k dispozici,“ uvedla starostka obce Šárka Ježková.

Po rekonstrukci křižovatek a hlavního tahu spojujícího Znojmo s Vysočinou volají starostové už dlouho. „Obcemi projíždí pět až osm tisíc aut denně. Velkou část z nich tvoří kamiony a není výjimkou, že jedou obcí i osmdesátkou,“ upozornil starosta Pavlic Pavel Nechvátal.

Podle řidičů je v současné době cestování do Znojma složité. „Od Brna je zavřený úsek u Lechovic, teď se ještě přidá směr Jihlava, abych si pořídil letadlo,“ krčil rameny Jiří Černý.

Rekonstrukce silnice I/38:

  • Týká se úseku Pavlice – Grešlové Mýto
  • Termín opravy: 11.4. – 19.8.2023
  • ŘSD ji rozdělí do 6 etap
  • Objízdné trasy budou v I., V. a VI. etapě. V ostatní dobu budou auta jezdit kyvadlově
  • 11. – 23.4. bude platit úplná uzavírka silnice I/38 v obci Pavlice v délce 300 metrů
  • Nákladní auta pojedou v každém směru po samostatné objížďce, dlouhé přes 30 km
  • Osobní auta čeká 10 km navíc
  • Autobusy a dopravní obsluha objedou jen Pavlice a Grešlové Mýto