Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oblíbený domov mloka skvrnitého? Gránice

Znojmo /PŘÍRODOU ZNOJEMSKA/ - Dnešní seriál Přírodou Znojemska se věnuje obojživelníku, který si oblíbil Podyjí a zejména Gránické údolí. Nyní si hledá své zimoviště

16.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Marcela Šanderová

Setkat se s ním je hotovým zážitkem. Pomalu se sunoucí lesklý obojživelník s nápadnou černou a žlutou barvou může člověka až vyděsit. A to je účel.

Svým zbarvením se blízce podobá americkým axolotlům a stejně jako u nich má jeho barevné skvrnění funkci varovnou a odrazující. Kdo často vyráží do hlubokých Gránic pod Znojmem, setkání s tímto živočichem je v určitém období roku takřka nevyhnutelné. Právě mloka skvrnitého představuje dnešní díl seriálu Přírodou Znojemska.Zvlášť v těchto podzimních dnech je zmínka o mlocích na místě. Začátek října je pro ně totiž časem, kdy hledají úkryty vhodné pro přečkání zimy. A tehdy jsou také dobře vidět i přes den.

„Mloci se přitom po většinu roku přes den skrývají a aktivní bývají hlavně v noci. Chladné podzimní počasí ale již jejich noční toulky neumožňuje. Své ukryty k přezimování proto hledají právě přes den," přiblížil zoolog Jihomoravského muzea ve Znojmě Antonín Reiter.

Pro mloky jsou ideální skalní štěrbiny nebo jiné vhodné podzemní prostory v horních částech údolních svahů. A svahy Gránic jsou pro ně jako stvořené a také si je náležitě oblíbili. „Někdy zabloudí dokonce i do ulic Znojma," upozornil zoolog Reiter.

Mloci patří mezi silně ohrožené zvláště chráněné živočichy a jejich početnější výskyt v Podyjí je spíše výjimkou. V okolních oblastech totiž nežijí nebo jsou velmi vzácní. Mlokům na jejich cestě za zimovištěm hrozí nyní zašlápnutí či přejetí jízdním kolem. „Buďte k nim, prosím, ohleduplní," žádají veřejnost v těchto dnech na svém webu správci Podyjí.

Ideální prostředí

Právě tento národní park nabízí pro mloky ideální životní prostředí. V Česku je jen málo jiných lokalit, kde by se nacházeli v tak hojném počtu. Vyhovují jim především vlhké listnaté lesy v údolí Dyje a do ní přitékajících potoků. Důležité jsou pro ně i různé nepromrzající skalní pukliny a sutě, kde mohou přezimovat.

Pro své rozmnožování mloci potřebují vodní prostředí. V Podyjí kladou na jaře své larvy do lesních potoků, studánek nebo i lesních pramenišť, která mají čistou vodu. V larválním stadiu dorostou až osmi centimetrů a v červenci nebo srpnu se promění na suchozemská mláďata. „Dospělosti dosáhnou po dalších dvou až čtyřech letech života na souši," přiblížil Reiter.

Mloci se živí drobným hmyzem, pavouky, červy nebo slimáky. Před nepřáteli se chrání jedem, který vylučují ze žláz v pokožce.

Menším živočichům, kteří se snaží mloka ulovit, může jed způsobit silné svalové křeče a zvýšení krevního oběhu v celém těle spojené s obtížnějším dýcháním. Pro člověka není mločí jed při běžném kontaktu nebezpečný. Pokud se ale dostane do očí, silně pálí.

Autor: Vojtěch Smola

16.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení