Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obnova hradeb vázne na při o střechu

Znojmo – Spor mezi znojemskou radnicí a památkáři o střechu na hradební věži brzdí projekt zpřístupnění části znojemského opevnění u městského Dolního parku. Dělníci budou pokračovat v práci, až úředníci rozhodnou při, zda může mít hradební věž historickou střechu. Radnice ji navrhuje, památkáři repliku rezolutně odmítají.

27.1.2010 5
SDÍLEJ:

Studie nové podoby hradeb v Dolním parkuFoto: Atelier GNS s.r.o.

„Než počasí na přelomu roku stavební práce přerušilo, věnovali se dělníci statickému zajištění části věže. Připravené je i výběrové řízení na navazující stavební část prací,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipšová.

Obnova areálu u hradeb začala před téměř dvěma lety demolicí zchátralé a podle zástupců města i památkářů naprosto nevhodné někdejší stolárny. „Poté jsme museli vyřídit směnu několika pozemků a další náležitosti,“ dodala mluvčí.

K demoličním pracem patří i vybagrování příkopu. „To ale musí firmy koordinovat s další etapou stavebních prací. Ta počítá například s opravou věže, zbudováním mostu přes příkop a zejména úpravou průchodů z parku a ulic Dolní Česká a Kollárova,“ vypočítala Šipošová.

Právě spor o podobu střechy hranolové hradební věže nyní komplikuje další postup příprav. „Chceme na dochovanou věž postavit vnější dřevěné schodiště a pak ochozové patro a střechu. Věž bychom tak jednak ochránili před vlivy počasí, jednak zpřístupnili. Naše argumentace zatím neměla výsledek,“ řekl znojemský radní Jiří Kacetl.

Dostavba by mohla být nepřesná

Podle znojemského památkáře Jana Kozdase jde o dílčí odborný spor. „Památková péče nemá vůbec nic proti celkové koncepci využití prostoru, dosavadním zásahům a navrhovanému způsobu využití. Odborná diskuse ovšem vznikla ohledně způsobu zastřešení výjimečně zachované věže datované do počátku šestnáctého století,“ uvedl Kozdas. Faktickou repliku historického typu střech brněnské pracoviště památkového ústavu odmítlo. „Jako odborná organizace s takovým návrhem nesouhlasíme. Je totiž spekulativní, není pro něj dostatek podkladů. Věž jako kulturně historická hodnota je chráněna v podobě dochovaného torza. Dostavba by byla nepřesná a odporovala dlouhodobé tradici a zásadám památkové péče,“ dodal Kozdas.

Radní Kacetl, historik znojemského muzea, se závěry památkářů nesouhlasí. „Zpracoval jsem studii vývoje střech znojemských věží podle toho, jak je patrný z historických vedut Znojma. Argumentovali jsme také řadou jiných staveb, kde památkáři i velmi rozsáhlé repliky schválili,“doplnil radní. Jeho studii ovšem památkáři neuznali jako náležitě erudovanou a vyzvali radnici, aby si nechala zpracovat posudek u pražského experta. „Město požadavku vyhovělo, i když muzeum poskytlo studii zdarma a posouzení pražským znalcem bude muset náležitě zaplatit. Nemluvě o tom, že je dobře znám svým vyhraněným názorem na podobné dostavby,“ poznamenal Kacetl. Jak dodal, doufá nicméně, že do jara město s památkáři k nějakému řešení dospěje a stavbu letos zahájí.

Po dokončení úprav naváže na městský park oddechová zóna s obnoveným hradebním příkopem, přístupným parkánem a věží a dvěma průchody do Dolní České a Kollárovy ulice. Stavební práce by měly trvat zhruba rok.

Autor: Martin Moštěk

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení