Na čtyři sta netopýrů rezavých přišlo o své zimoviště při středečním kácení stromů ve znojemském Dolním parku. Přitom k takové stresové situaci tohoto chráněného živočicha a následnému chaotickému hledání nového zimoviště vůbec nemuselo dojít. Stromy totiž měli dělníci opatřit speciálními záklopkami, které by zabraňovaly netopýrům dostat se do dutiny stromu. Vedení města se na tom na podzim dohodlo s ochránci přírody. Nestalo se tak.

Od středečního večera až do čtvrtečního dopoledne se tak v parku ozývalo pískání vzbuzených netopýrů. „Ve středu jsem šla parkem po setmění a to jejich naříkání docela bolelo u srdce," popsala na webu Znojemského deníku čtenářka v diskuzi k revitalizaci parku.

Dutinu ve vzrostlém stromě si zvolila za své zimoviště kolonie netopýrů rezavých. Při samotném kácení byl na místě zoolog z Jihomoravského muzea ve Znojmě Antonín Reiter, který sledoval netopýry až do doby, kdy se probrali z hibernace a rozlétli se do okolí, což trvalo nějakých čtyřicet minut.

Při plánovaném kácení stromu ve znojemském Dolním parku přišly o své zimoviště čtyři stovky netopýrů rezavých.Chyběly záklopky

„Bezpochyby se jednalo o stresovou situaci, kterou netopýři zvládli poměrně dobře. Většina z nich úkryt opustila a našla si během chvíle nové zimoviště v dutině vedlejšího stromu. Kolonie má vždy vytypovaných více úkrytů, které využívá. Několik desítek zvířat ale zůstalo ukryto v poraženém kmenu," popsal situaci Reiter.

Podle jeho slov netopýři nemají důvod dutinu opustit a zřejmě v ní nějaký čas zůstanou. „Nechceme do jejich prostoru nijak zasahovat a doufám, že po nějakém čase odlétnou sami. Rozříznutí ležícího kmene považuji za zbytečné," uvažoval zoolog.

Výskyt netopýrů přitom v takovém stromě předpokládal. K vyrušení zimujících zvířat tak nemělo vůbec dojít. Podle odborníků měly totiž být vytipované stromy opatřené už před zimou záklopkami tak, aby si v nich netopýři nehledali zimoviště.

S tímto požadavkem souhlasila znojemská radnice loni na podzim a zápis ukládající tuto povinnost má Znojemský deník k dispozici.

Nad bezohledným přístupem kroutil hlavou i šéf Okrašlovacího spolku ve Znojmě. „Zaráží mě, že radnice má problém s dodržováním stanovených postupů. Celá věc mě pobuřuje a předáme záležitost k přešetření nadřízeným instancím," podotkl předseda spolku Otto Bouda.

Uvažoval také nad tím, zda s kácením nemohla radnice počkat na jaro, kdy by netopýři své zimoviště opustili.

Dle vyjádření radnice dělníci nainstalovat záklopky na stromy nestihli. „V době rozhodnutí o obměně stromů už netopýři ve stromě hnízdili. Oddálení skácení nebylo možné z bezpečnostních důvodů. Strom byl skutečně v havarijním stavu," vysvětlila mluvčí města Zuzana Pastrňáková s tím, že na kácení dohlížel odborník a žádné chráněné zvíře nebylo zraněno.

Při plánovaném kácení stromu ve znojemském Dolním parku přišly o své zimoviště čtyři stovky netopýrů rezavých.Dle slov zoologa nebyl žádný z netopýrů usmrcený ani poraněný. „Je fakt, že před kácením stromu úředníci vydali výjimku, která povolovala rušení chráněných živočichů. Stanovené povinnosti ale nebyly dodržené. Nevím, zda šlo o opomenutí nebo nedbalost," uvažoval Reiter. Jeho slova potvrdila i mluvčí krajského úřadu.

„Pro strom, který byl osídlen netopýry, jsme skutečně vydali rozhodnutím výjimku, jejíž podmínky nebyly dodrženy. Sankční řízení ze zákona o ochraně přírody a krajiny má Česká inspekce životního prostředí a nyní se již celou záležitostí zabývá," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Celou záležitostí jsou pobouření i obyvatelé Znojma. „Jde o další nesplnění slibu a velmi neetickou věc. Úplně zbytečně ohrozili přes čtyři sta chráněných zvířat. Nevěřím, že případná pokuta změní chování úředníků na znojemské radnici," nechala se slyšet Monika Pospíšková.

Proti způsobu obnovy parku vznikla před časem petice a signatáři poukazovali na to, že obětí masivního kácení ve Středním parku byly i zdravé stromy. Nesouhlasili ani s výběrem druhů nově sázených stromů. Při výkopových pracích ve Středním parku nebyl přítomný archeolog. Město zaplatilo třicetitisícovou pokutu.