Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obnova parku: radnice žádá po spolcích nový projekt

Znojmo – Pokračující obnovu znojemského parku provází další podivné okolnosti. Zástupce spolků, kteří zasedli v komisích, kde bez zřejmého výsledku hledali společnou řeč s představiteli města a projektanty z Ateliéru Tišnovka, nyní překvapil požadavek vedení radnice. Ta požaduje, aby sami předložili projekt na obnovu parků včetně podrobného rozpočtu a vizualizací. Měli se na tom usnést radní na svém posledním zasedání a členy spolků o tom dopisem informovali pracovníci úřadu. Někteří radní, kteří se jednání rady účastnili, ale o takovém rozhodnutí nic neví.

10.2.2014 7
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Moštěk

Usnesení z příslušného zasedání o tom nic neuvádí. Pouze konstatuje, že rada odložila projednání požadavků členů odborných komisí ohledně sporných změn při obnově parku. Vedení radnice ale trvá na svém, že pokyn spolkům dodat novou dokumentaci vzešel z jednání rady. „Radní požadují, aby zástupci občanských sdružení předložili novou projektovou dokumentaci včetně položkového rozpočtu, který by korespondoval s požadovanými změnami na následující zasedání rady," vyzvala spolky koordinátorka pracovních skupin, městská architektka Iveta Ludvíková.

V dopise se odvolala na požadavek radních, nejméně dva členové rady, přítomní na zasedání, uvedli, že nic podobného na schůzi neprojednávali. „Žádný takový požadavek nebyl na radě formulovaný, rozhodující je vždy usnesení," uvedl místostarosta Pavel Balík s tím ,že rada příslušný bod bez jakékoli debaty odložila.

Na skutečnost, že by radní uložili vypracovat nový projekt si nevzpomíná ani radní Pavel Jajtner. „Nesouhlasím s formulací v dopise, že „radní požadují…" Nijak jsme o této záležitosti nehlasovali a nejsem si vědom, že by padla výše zmiňovaná formulace," poznamenal Jajtner.

Vyslovený požadavek,nicméně místopředseda Okrašlovacího spolku Karel Fiala nepovažuje za nesplnitelný. „Máme detailně vypracovaný seznam nového mobiliáře i s cenovou nabídkou. Další navrhované změny, například vysázení jiného druhu stromů, nezakládají vznik žádných dalších nákladů," podotkl Fiala.

Jak dodal, nejde o absolutní změnu dosavadního projektu, požadují pouze, aby představitelé města a projektanti vyslyšeli jejich připomínky. Obává se ale, že na straně města chybí potřebná vůle.

Kalkulaci a porovnání cen týkající se mobiliáře přitom zaslal Okrašlovací spolek vedení města již začátkem prosince minulého roku. „Náš návrh vychází levněji, než návrh projektantů z Ateliéru Tišnovka. Historizující mobiliář je shodný s tím, který již lidé znají z městské památkové rezervace," poznamenal člen Okrašlovacího spolku a opoziční zastupitel Jiří Kacetl s tím, že výhrady mají také k plánované nové podobě kašny.

Radnice ústy své mluvčí odpověděla tak, že rada v tomto případě pověřila dalším jednáním tajemnici.

„Bod, který měli radní projednat a týkal se stanoviska členů pracovní skupiny, rada odložila. Pověřila ale prostřednictvím tajemnic úřadu architektku Ludvíkovou, aby vyzvala spolky k doložení nové dokumentace včetně rozpočtu. S tímto pověřením také rada jednohlasně tento bod odložila," uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Dlouhodobější spor o podobu parku okomentoval i politolog Jaromír Příkazský. „Členové spolků jsou někdy možná zbytečně kritičtí. Na druhé straně, je před volbami a nynější vedení radnice musí k tak sledované záležitosti přistupovat obezřetně. Možná proto nyní volí vyčkávací a zdržovací taktiku. Avšak i někteří členové Okrašlovacího spolku mají ambice, pokud jde o komunální politiku a park je vhodným tématem pro předvolební boj," uvedl Příkazský s tím, že není standardní, aby město nechávalo tímto způsobem přepracovat projekt.

"Domnívám se, že na prosazování názoru má rada města dostatečnou politickou sílu. Nevím, proč nakonec zvolili tento neobvyklý způsob tlumočení požadavku, zřejmě za tím bude opatrnost." uvažoval politolog.

Nad neobvyklým postupem se pozastavil i znojemský právník Jiří Feichtinger, který je odborníkem na veřejnou správu. „Město by mělo konzultovat požadované změny a nechat upravit stávající projekt. Vypracovat v době kratší než 14 dnů novou projektovou dokumentaci není reálné. Dopis, který spolky vyzývá k něčemu, o čem měla rozhodnout rada,je zřejmě výsledkem informačního šumu a nedorozumění. Z právního hlediska ale nemám co komentovat," uzavřel Feichtinger.

Autor: Ilona Pergrová

10.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Fotbalisté Znojma. Ilustrační fotografie.

Na Žižkov dřív. Nesmíme zápas prostát v koloně, hlásí Znojmo

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Brno – Už dvakrát odcházeli čtyři obžalovaní v metanolové kauze od Okresního soudu v Hodoníně jako nevinní. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se tam vrátí i po třetí. „Věc se vrací soudu prvního stupně,“ potvrdil předseda senátu Adam Kafka. 

Mladé holky skvěle zapadly. Už potřebujeme jen vylepšit souhru, hlásí kapitánka

Znojmo /ROZHOVOR/ – Kapitánka na nahrávce. Řeč není o žádné válečné situaci, ale o osmnáctileté volejbalové juniorce VK Pegas Znojmo-Přímětice Anně Leischnerové, která vede jako kapitánka znojemské hráčky v letošní sezoně první ligy juniorek. Spolu se svými spoluhráčkami v aktuální sezoně posbíraly prozatím čtyři body ze čtyř zápasů a patří jim střed tabulky.

Zaparkoval u vlakové stanice. Když muž vrátil, našel auto bez kol

Znojemsko - Nepříjmné překvapení čekalo v úterý na muže, který odcestoval vlakem ze stanice v Rakšicích. Ráno tam nechal zaparkované auto a když se vrátil, zjistil, že Ford Fusion je bez kol.

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení