„Ve starých materiálech, které jsme našli, jsme se dočetli, že na místě byla i socha panenky Marie sedmibolestné. Stála tu dříve i kaplička, kterou jsme už obnovili,“ řekl starosta Hrabětic Jaroslav Fodor.

Obec zažádala na rekonstrukci celého prostoru o dotaci. „Dostali jsme ji jenom na zeleň ve výši tři sta sedmdesát tisíc korun. Kraj nám totiž zamítl příspěvek na stavbu kapličky,“ dodal starosta.

Přesto už na místě, kde se ve třicátých letech minulého století konaly velké poutě, rostou stromy, keře a tráva, stojí nová kaplička i zrenovovaná kamenná zastavení a nyní i dřevěný kříž. Poutní místo se dočkalo i zrestaurované studny. „Poškozené stromy jsme postupně zlikvidovali a místo nich zasadili stromy nové. Všechna zastavení postupně opravujeme a na plechové tabulky necháme namalovat čtrnáct výjevů,“ popsal starosta.

Kříž vyrobil místní truhlář Radek Koňarik. „Kříž jsem vyrobil za dva dny podle plánu, který jsem dostal od starosty. Ježíše daroval farář z místního kostela,“ dodal truhlář.

DANIEL SMOLA A SYLVA PAVLAČKOVÁ