Hody letos chasa pořádala už po jedenácté. „S myšlenkou na obnovu hodů tehdy přišla nyní již zesnulá Anna Mertová, která je i první roky organizovala. Nové hodové právo ji má také připomínat, současně bude také symbolem hodové tradice, kterou chceme předat i dalším generacím,“ řekl předseda pořádajícího spolku Ondřej Kliner. Hodové právo pro Derflice vyřezal znojemský řezbář Martin Lichevník, derflické chase je předal starosta Jan Grois.

V posledních letech slaví v Derflicích babské hody. „V chase je nás deset a chlapy většinou nemáme, nebo se jim do chasy nechce, takže už je zavedené, že naše hody jsou babské,“ usmívala se jedna z organizátorek Denisa Tomanová. Jak dodala, hody chystají vždy několik měsíců. „Letos ještě chystáme před Vánoci při rozsvěcení vánočního stromu program s čerty a Mikulášem,“ naznačila Tomanová.

Spolek chystá i další akce. „Chceme dávat lidi dohromady a přispívat ke kulturnímu životu naší malé obce. K našim největším akcím patří právě hody a také dětský den. Mimoto pořádáme masopust či mikulášskou. Další akce ještě chystáme. Dosud jsme fungovali jako neformální sdružení, ale mimo jiné pro lepší získávání podpory od partnerů a sponzorů jsme se rozhodli založit i oficiální spolek,“ dodal předseda Kliner.

Program hodů pokračoval v sobotu tradičním průvodem po vsi a večerní taneční zábavou.