První děti už stojí u stolků a soustředěně dlabou nebo už vyřezávají. „Vyřežu si dýni a pak do ní dáme svíčku. Já si vyřežu strašidlo, tohle vyrábění mě baví, “ vysvětluje zvučně a plynule sedmiletá Sára. Dodává, že na dýňovou stezku chodí už několik let. Na dýňové odpoledne přišla s tatínkem. „Je fajn, že se takovéhle akce pro děti konají, je pěkné se podívat, jak se děti baví. Líbí se mi i to, že se letos pořádání ujala zdejší chasa. Je správné, že se mladí víc zapojují,“ pochvaluje si Zdeněk Peřinka.

O kousek dál už další dýni pilně vyřezává devítiletá Petruška. „Nechtěla jsem mít úplně obyčejnou kočku, tak mě napadlo, že si vyřežu kočku. Jednu máme totiž doma, jmenuje se Lily a tuhle si vyřežu podle ní,“ hlásí nápaditá školačka.

Pozdní odpoledne postupuje světla pomalu ubývá, ale obecní dvůr se utěšeně plní. U stolů skupinky dětí a dospělých pracují na svých dýních. Další děti se s vervou pouští do soutěží. Jedno děvče s přehledem nahazuje jeden barevný kruh na kůl na druhým. Na stolu hned vedle stojí pyramidy plechovek, které mají děti shazovat házením kaštanů. Klučina stojí u pytlíku s kaštany, bere jeden za druhým a háže, bez valného výsledku. „To musíš taky trochu mířit,“ komentuje jeho marné úsilí procházející chlapík s úsměvem. Kluk mávne rukou a rozběhne se na druhou stranu dvora.

Velmi málo vody bylo v bítovské zátoce Horka 17. října 2019.
OBRAZEM: Zátoky u Bítova na Horce? Téměř bez vody

Většinu dýní si berou do parády děti, dospělí jim občas pomohou s dlabáním a dávají pozor, aby se děti nožíky moc neoháněly kolem sebe. U jednoho ze stolů ale zručně vyřezává i Petra Buchtelová. „Jsem učitelkou v mateřské škole, tak už v tom mám praxi, s dětmi jsme zdobili minulý týden. Ale baví mě to pořád, protože si do dýně vyřežete, co vás napadne, záleží na představivosti. Já tady třeba budu mít jedno pěkné strašidlo,“ říká s úsměvem Buchtelová.

Zatímco děti buď dlabou dýně, honí se po dvoře nebo tancují na písničky z reproduktorů, dospělí stojí ve skupinkách nedaleko vchodu a popíjí čaj, svařák nebo pivo a povídají si. Někteří se zastavují i u stánku nazvaného U dvou strašidel, aby vyzkoušeli onačejší lektvary. „Chodíval jsem se na tyhle akce jenom tak pobavit, ale už loni o adventu mi pořadatelé, kteří vědí o mém koníčku, řekli, jestli bych se nechtěl svými likéry pochlubit. Tak jsem kývl a připravili jsme osm likérů. Tentokrát jsme se polepšili a máme jich šestnáct, každé ovoce, které se mi dostane do ruky, zkapalním,“ usmívá se Milan Loder a nalévá hostům další sklenku ořechového likéru a třešňovky.

Podzimní setkání patří v Šatově k oblíbeným akcím. „Před lety to bývala drakiáda, už nějakých deset let to ale bývá právě dýňová stezka, možná proto, že na dýně je větší spoleh a nemusíme je házet na špagátu do vzduchu,“ usmívá se jedna z hlavních organizátorek Alexandra Hájková. Jednu změnu tradiční setkání letos má. „Pořádání se chopila naše krojovaná chasa. Každý rok děláme krojované posvícení a letos jsme si řekli, že převezmeme pořádání ještě jedné další akce, aby si to mladí pořádně vyzkoušeli. Dohodli jsme se na dýňové stezce,“ vysvětluje Hájková.

Muchova Slovanská epopej. Ilustrační foto.
Vzpruha pro město i okolí, zní k návratu Slovanské epopeje do Krumlova

Na letošní chasu bude v Šatově i jedna trvalejší připomínka. „Chasa se dohodla, že z peněz vybraných o posvícení koupí lípu a vybrali i místo u školky, kde ji právě dnes před dýňovou stezkou zasadili,“ doplňuje Hájková.

Mezitím se už zešeřilo a k obecnímu dvoru míří další a další mihotavá světýlka. Za chvíli začne lampionový průvod. Pak se děti vrátí do obecního dvora a u táboráku si opečou špekáčky.