Zatímco hosté ochutnávají některý ze tří druhů burčáku, začíná být živo na prostranství s obrovskou kádí, do které pomocníci sypou první bedny hroznů. Schází se skupinky rozesmátých žen a dívek, některé v roztodivných oblečcích. Za chvíli budou šlapat hrozny. „Poprvé jsme tady byly před čtyřmi lety a moc se nám tu líbilo. Tak jsme si řekly, že to příště musíme zkusit taky a už třetím rokem jezdíme šlapat. Vyzkoušíme, co jinde nezažijeme, je tady skvělá atmosféra a ten pocit, když máte hrozny mezi prsty, je hodně zvláštní," usmívá se Veronika Kuželová. Její tričko hrdě hlásá, že patří do družstva Tryskošlapek, které budou deváté šlapání hroznů za chvíli zahajovat. Chystá se i rozesmátá čtveřice z Chrudimi. „Do včerejška jsem ani nevěděla, kam přesně pojedeme a co tam budeme dělat. Ale nakonec se mi tady moc líbí," poznamenává jedna z party oblečené v bílém s červenými klobouky a kravatami. „Loni jsem byla jen divák. Šlapání se mi moc líbilo, a tak jsem si řekla, že musíme postavit vlastní tým," upřesňuje další z družstva Katka Tůmová.

Ke kádi se pomalu přesouvají zvědaví návštěvníci. „Na Burčákfestu jsem vlastně podruhé. Před dvěma lety jsem pomáhal s organizací, to jsem se ani na šlapání hroznů nestihl podívat. Tentokrát jsem dopoledne závodil na dračích lodích a teď jsem přišel posedět. A je to příjemné odpoledne," říká jeden ze znojemských návštěvníků Petr Malý.

Mezitím začíná vyhrávat zvučná středověká muzika a v kádi se rychle střídá osm družstev. „Nejlepší poznáme podle toho, že jim po třech minutách musíme z kádě pomáhat," popichuje energicky šlapající dívky moderátor Jaroslav Opatřil.

Po vyhlášení výsledků se lidé vrací k ochutnávání. Spokojená je i hlavní organizátorka Burčákfestu Ilona Irmannová. „Především vyšlo počasí, jsme spokojení. V pátek přišlo kolem tisícovky lidí, v sobotu nejméně dva tisíce, celková návštěva bude mezi třemi a čtyřmi tisíci jako každý rok," řekla Irmannová.