Šestnáct děvčat a mládenců v krojích přichází ke kostelu staví se do řady a rozverně vyzpěvují. Pak si bere slovo loucký farář Marian Husek. Podívá se po přihlížejících a všímá si, že mnozí už začali s ochutnávkou. „Začínáme naše svatomartinské slavnosti, které se tak krásně spojují s lahodným nápojem, který tu jak vidím, někteří už pijí, aniž bych ho stihl požehnat. Od toho tu totiž dnes jsem, abych letošní mladá vína požehnal,“ říká usměvavý farář.

Přidává ještě slovo ponaučení. „Než se do toho vína dáme, mám tu jeden návod, jak víno pít. Je ze Starého zákona. Píše se tam: nebuď hrdinou v pití vína, protože víno zahubilo mnoho lidi. Tak jako výheň pece zkouší kovářovu práci, tak víno zkouší srdce zpupných. Víno je pro lidi vodou života, piješ-li je s mírou,“ čte otec Marian, Obrací se přitom k opodál stojí mládeži a špičkuje. „Mládež bude poslouchat taky,“ poznamenává farář. Pak letošním vínům požehná a připijí si s místními vinaři, kteří vína přinesli.

S obzvláštní chutí rozlévá vína Evžen Kašpárek, ředitel místního vinařství Vinice Hnanice. „Svatomartinskou ochutnávku děláme rádi už několik let, je to příležitost představit místním lidem vína, která zrála právě tady a dělají Hnanicím dobré jméno i ve světě. Navíc mě těší, že letos vyšla hodová sobota právě na dnešek, protože je Evžena, takže slavím i svůj svátek,“ říká pobaveně ředitel Kašpárek. Dodává, že letos mají vinaři obzvlášť důvod se mladými víny pochlubit. „Letošní ročník bude totiž výborný, s krásně aromatickými víny. I červená vína výtečně vyzrála a budou mít vysoké přívlastky, protože letos opravdu nebyl problém s cukernatostí,“ pochvaluje si Kašpárek.

Hody mají v Hnanicích dlouhou tradicí. „Hody se v Hnancích slavily vždycky na sv. Martina a konají se s výjimečnými přestávkami desítky let. Jelikož jsme vinařská obec, rozšířili jsme v posledních letech program také o ochutnávku mladých vín,“ informuje starosta Hnanic Martin Dvořák.

Chasa mezitím nehledí na vytrvalé mrholení a vyráží s kapelou zvát po vsi na večerní zábavu. „V chase jsem už pátým rokem. Díky hodům je na vsi nějaká zábava, je taky příjemné chodit v kroji, každému se to líbí a chce se s námi fotit,“ říká ve chvilce klidu stárková Anna Kořínková. Jeden den veselí si musí šestnáct párů chasy důkladně odpracovat v přípravách. „Hody chystáme asi dva měsíce. Nejdřív si domlouváme, co kdo udělá, sestavíme páry a změříme se pro kroje. Po dvou týdnech začneme nacvičovat taneček a poslední dva týdny zdobíme sál,“ vypočítává stárková a pak už bere s dalšími děvčaty do kola pár přihlížejících.

Lidé se z návsi pomalu rozcházejí, někteří se jdou zahřát, další zvolna míří do sklepní ulice, kde budou až do podvečera vinaři nabízet mladá vína.