„Je tady chladno, ale to se dalo čekat. Bundu si rozhodně nesundám," choulí se poněkud zimomřivě a zdraví se s partou známých.

Štukový sál je již téměř zaplněný, ale stoly s místy k sezení jsou i ve vedlejší místnosti. „Moravská vína máme moc rádi a když přijde období koštů, máme o víkendech o zábavu postaráno," směje se Pavla Čechovská a na stůl skládá občerstvení.

Její společník si ji sice dobírá, že je chodící spižírna, ale po pár skleničkách rád ochutnává sýry nebo na kolečka nakrájenou klobásu. „Svačinu či oběd si raději vždy vezmeme s sebou. Plánujeme tady strávit skoro celý den, a bez jídla to nejde," vysvětluje Čechovská a chápavě přisunuje svému manželovi původně odmítané dobroty a vydává se se skleničkou k pultu. „Chutná mi Pálava z Hrušovan, tu si dám určitě. Pak vyzkouším nějaká oceněná vína a uvidíme, u kterého zůstaneme," říká.

Podobně jako ona uvažuje ostatně většina návštěvníků. „Máme pár vzorků vytipovaných, které chceme ochutnat. Mají tady i vína z Rakouska, která nemusí být špatná. Veltlíny nemívají špatné," pokyvuje hlavou Rudolf Šálek.

Pár minut po jedenácté hodině dopolední přeruší většina návštěvníků degustaci a zvědavě zvedá oči k pultíku moderátora. Po boku mediálně známého příznivce vína Jana Valy zahajuje slavnostní přehlídku předseda Sdružení znojemských vinařů Jaromír Čepička. „Loňský ročník 2014 můžeme považovat za pěstitelsky velmi složitý s nižší průměrnou sklizní a vyšším obsahem kyselin," připomíná Čepička.

Lidem nabízí více než pět set vzorků vín. Největší zastoupení mají odrůdy Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Sauvignon a Rulandské.

Šampionem výstavy se stal Tramín červený z roku 2013, výběr hroznů od společnosti Znovín Znojmo. Znovínská vína se dočkala desítek dalších ocenění.

Komise ocenila také slámové víno téže firmy, konkrétně Rulandské šedé z roku 2012. Ocenění si odneslo také Vinařství Lahofer, Vinné sklepy Lechovice nebo rakouské firmy Weinbau Urban a Weinbau Haas.

Odborníkům chutnal Tramín červený z produkce Vinařství Matouš z Olbramovic nebo Cabernet Sauvignon Rosé Jana Zifčáka z Tasovic.

Ceny se dočkalo rovněž Tasovické vinařství, a to za Veritas ročník 2014.