Návštěvníci se scházejí na pokyn pořadatelů v kapli, kde se ujímá úvodního slova znojemský děkan Jindřich Bartoš. Kromě vážných slov vybízejících k zamyšlení přidává i historku ze života. „Kdysi dávno musel můj známý jet oznámit rodičům své nastávající, že se jejich dcera musí vdávat. Měl z toho obavy, a když se vrátil, přirozeně jsem chtěl vědět, jak vše dopadlo,“ vzpomíná Bartoš.

Dodává, že nastávající tchán si vzal mladého muže do sklípku, kde probrali vše potřebné. „Jak příběh ukazuje, víno lidi spojuje a pomáhá řešit problémy,“ míní Bartoš.

Po chvíli víno, které přinesl svatý Martin, děkan požehná a nic již nebrání slavnostnímu otevření lahve. Příchozí si rádi nechají od muže v rytířském kostýmu nalít vzorek k ochutnání. Návštěvníků je plná kaple a za chvíli je těsno i v přilehlé chodbě.

Ilustrační foto
Nové větrolamy a remízky ulehčí polím na Znojemsku od škůdců. Od příštího roku

Pořadatelé letos změnili místo, dříve mladá vína ochutnávali v minoritském klášteře v ulici Přemyslovců. „O slavnosti Svatomartinského vína byl rok od roku větší zájem. Proto jsme zvolili nový prostor,“ přibližuje šéf pořádající Znojemské Besedy František Koudela.

Chodbami s klenutým vysokým stropem se nese cimbálová muzika a lidé si spokojeně podupávají do rytmu. Milovníci vína se tlačí u stolků jednotlivých vinařství a vybírají. „Šla jsem najisto, mám ráda sladší růžová vína. Ale zvědavost mi nedala, musela jsem ochutnat i ostatní. Nálada je tady příjemná a vína se letos skutečně povedla,“ usmívá se Klára Ondráková, která přijela do Znojma speciálně kvůli degustaci.

Vánoční Vídeň.
Na vánoční trhy do Vídně? Cestovní kanceláře stále nabízejí volná místa