Mrholí, po sněhu ani památky, přesto je atmosféra na znojemském Horním náměstí doslova vánoční. Nedaleký nazdobený strom i vůně svařáku tvoří jen část adventních kulis. „Nesem vám noviny, poslouchejte," nese se centrem Znojma. Po roce se tu lidé opět schází, aby si se Znojemským deníkem zazpívali koledy při celorepublikové akci Česko zpívá koledy. Celkem jich jsou zhruba dvě stovky.

„Minule jsem tady byla taky, líbilo se mi to, tak jsem dorazila i letos," říká starší paní s přílohou Znojemského deníku v ruce. Uvnitř jsou totiž všechny koledy, které se právě zpívají.

Podobně jako ona i další desítky lidí nejen poslouchají, ale i zpívají společně s pěveckým sborem žáků znojemské Základní školy Pražská. Pět vánočních koled a nakonec známá písnička Vánoce, vánoce přicházejí přiměje mnohé přihlížející podupávat si do rytmu. Ani drobný déšť, který se na náměstí spustil pár minut po šesté neodradil přihlížející od zpívání. Nasadili kapuce a dlouhým potleskem po každé koledě fandili svým dětem či vnučkám na pódiu a zpívali společně dál.

„Je to povedená akce, která má v adventním čase své místo. Je dobré, když si děti připomenou koledy a lidé se v předvánočním zmatku zastaví, potkají se známými a prožijí společné chvíle," pochvalovala si mladá maminka s malou dcerkou v náručí.

Poprvé i Lesonice

Už půlhodinku před šestou hodinou podvečerní se schází desítky lidí v parku na návsi u dřevěného betlému. V šest jich tam je asi sto třicet včetně dětí. Vystupující školáci stojí v pečlivě připravených maskách, přihlížející se choulí pod deštníky. Vydatně prší. „Narodil se Kristus Pán, radujme se," zpívá početná skupinka dětí stojící v půlkruhu před betlémem. Když píseň skončí, obecenstvo spustí silný potlesk.

Koleda střídá koledu, tvářičky dětí oslňují blesky fotoaparátů. Dítka si utírají obličeje smáčené kapkami vody. Nakonec jsou všechny děti odměněny sladkým dárkem. „Všechny byly skvělé, zaslouží si odměnu. Setkáváme se tady tradičně a vždy se na zpívání moc těšíme. Letos to bylo poprvé ve spolupráci s Deníkem," shrnuje minuty při koledách v dešti starosta Lesonic Pavel Herman.