Restaurátoři sochu opraví v zimě. Na své místo by se měla opět vrátit na jaře příštího roku. Rekonstrukce se dočká i zbytek pomníku. Podle odborníků je socha i její podstavec vážně poškozen. Jaké úpravy si restaurace vyžádá ale zatím není jasné.

Kopalův pomník na Komenského náměstí Připomínka vítězství císařských zbraní

Zástavba Komenského náměstí tak, jak ji lze obdivovat dnes, je výsledkem citlivého přístupu městských urbanistů 1. i 2. poloviny 19. století. Ve středověku se na ploše dnešního náměstí nacházel nástupní prostor na most vedoucí k tzv. Prostřední či Východní bráně města, jejíž zbytky byly v roce 2006 archeologicky zachyceny v ústí Kovářské ulice do Komenského náměstí. V roce 1802 byla stará městská brána zbořena, hradební příkopy zasypány a ochranné valy rozvezeny. Takto vzniklé otevřené prostranství se stalo přirozeným dělítkem mezi nově založenými Horními a Dolními alejemi (Městský park).

Uprostřed náměstí nechala městská rada roku 1853 vystavět úhledný vápencově bílý obelisk na počest vítězství císařských zbraní v rakousko-sardinské válce 1848-1849. Pomník i celé náměstí byly pojmenovány po plukovníkovi Karlu Kopalovi, narozenému roku 1788 v Ctidružicích u Znojma. Jako velitel 10. praporu dolnorakouských a jihomoravských myslivců zajistil dne 6. května 1848 pro rakouského císaře vítězství v bitvě u Santa Lucie (před Veronou) a o měsíc později v bitvě u Vicenzy. Zde však byl smrtelně raněn.

Císař Ferdinand I. uctil Kopalovo hrdinství rytířským křížem Řádu Marie Terezie in memoriam. Kopalův obelisk byl na vrcholu ozdoben mramorovou koulí a sochou bohyně vítězství Niké od sochaře Antona Fernkorna. Socha byla ulita z děloviny ukořistěných sardinských kanónů. Po vzniku Československa bylo Kopalovo náměstí přejmenováno na Komenského a z obelisku byly odstraněny nápisy, upomínající na válečnou slávu císařského Rakouska. Obelisk se sochou byl naštěstí pro svoji vysokou estetickou hodnotu zachován.

Jiří Kacetl, www.znojmocity.cz