Lidé procházejí kolem parkujícího kombajnu k nafukovacímu oblouku s nápisem Poznej svého farmáře, který je vítá na dnešní akci. „Hele mami, skákací hrad, tam se chci podívat,“ volá asi pětiletý zvídavý klučina a táhne maminku k oblíbené atrakci každého dětského dne. Když přijde blíž, zjišťuje, že tentokrát pořadatelé z ministerstva zemědělství ve skutečnosti nepřivezli hrad. Děti šplhají, klouzají a hopsají po skákacím kombajnu.

Většina příchozích ale míří ještě kousek dál, podívat se na ustájené krávy a stání pro telata. „Chceme, aby děti viděly, jak domácí zvířata vypadají ve skutečnosti a ne jen na obrázku. Je to příjemné dopoledne, které splnilo naše očekávání,“ pochvaluje si Tomáš Baroš.

Poklidně přežvykující kravky, které se ale docela pozorně dívají, co se kolem nich děje, si prohlíží i jeho dcera Hedvika. „Ráda jsme se podívala, jak to vypadá na statku, nejvíc se mi asi líbila telátka,“ říká dvanáctileté děvče. O kousek dál kolem prochází menší klučina. Nejdřív jde docela svižně, pak se u každé krávy zastaví a zvědavě si ji prohlíží. Jednu zkusí ostýchavě pohadit. Když se nechá, natahuje odvážněji ruku k její sousedce. Jen co do něj kravka malinko štouchne čenichem, klučina odskočí a jde zase raději dál.

Rodiče s dětmi tvoří vůbec největší část návštěvníků. „Moc se nám tu líbí, snažíme se na podobné akce jezdit, aby děti viděly, jak to vypadá na farmě a líbí se mi, že si tady můžou i zasoutěžit,“ pochvaluje si Kristýna Tínková ze Znojma. U stánku s občerstvením nad cigárou a kelímkem piva ale diskutují i postarší návštěvníci. „Dneska je to v kravíně úplně jiný. Byl jsem se tam podívat a všechno je automatizovaný, krávy přijdou na dojení, když chtějí a celý to obstará technika. Je někde úplně jinde, než co pamatuju já,“ říká uznale jeden šedovlasý chlapík svému společníkovi, než se zvednou a jdou se podívat, co nabízejí prodejci na malém farmářském trhu.

Zájem návštěvníků těší šéfa farmy Marka Klíče. „Chceme lidem ukázat , jak vzniká mléko, kde máme ustájené krávy, co žerou a jak je chováme. Akci Poznej svého farmáře pořádá ministerstvo zemědělství, které nás vybralo a nabídlo nám tuhle možnost prezentace,“ říká Klíč. Práce na farmě ovšem podle něj nikdy nekončí. „Vyšlo nám to docela dobře, včera odpoledne jsme skončili žně, kvůli katastrofálnímu suchu máme ovšem poloviční výnosy, a dnes máme svým způsobem dosečnou,“ usmívá se mladý farmář a za chvíli spěchá za další prací.

Na farmě je živo až do pozdního odpoledne. Zájem návštěvníků farmáře překvapil. „Máme za sebou další úspěšnou akci. Návštěvníků byly neuvěřitelné čtyři a půl tisíce,“ hodnotí krátce po skončení dne otevřených dveří farmář Klíč.