Cestu mu ukazují svíčky v malých sklenicích lemující chodníky. Za ním jde jeho družina a děti s lampiony. Svého koně vede klidně a jistě, vystoupení si užívá. „Ježdění v noci je náročnější, ale koně jsou na cvičení. Mám rád historii a jsem rád, že ji takhle můžeme připomenout a přinést do obce něco nového,“ říká Kacetl později ve chvíli klidu. Má před sebou ještě rušný víkend. „V Kuchařovicích vystupuji potřetí, čeká mě ještě moje druhé vystoupení v neděli ve Znojmě a jezdím ještě v Únanově a Mackovicích. Baví mě to a myslím, že k tradicím jako je ta svatomartinská bychom se měli vracet a stavět na nich,“ dodává Kacetl.

Průvod mezitím přichází na prostranství uprostřed vsi. Se zájmem přihlíží asi dvě stovky lidí. „Byl jsem se podívat už loni a je to čím dál lepší. Průvod šel tentokrát jinudy, klidnější částí obce, což byl dobrý nápad. Celé se mi to moc líbí,“ chválí jeden z diváků Bohumil Švejcar.

Svatého Martina čeká přivítání vínem a svatomartinskými rohlíčky. Pak přichází ke slovu děti, které v sérii živých obrazů představují život svatého Martina. Provedou diváky celý jeho příběhem od narození, přes vojenskou dráhu, slavné setkání se žebrákem, s nímž se podělil o plášť, po jeho obrácení ke křesťanství. Příběh pak pokračuje dalším oblíbeným výjevem. Děti se s chutí přestrojí za husy, které vyzradily, že se mezi nimi Martin ukrývá a on pak pokorně přijímá volbu lidí v Tours a odznaky biskupské služby, kterou ve francouzském městě ve čtvrtém století vykonával. Děti příběh dovedou až k závěru Martinova života a pak přijímají potlesk diváků. „Nacvičovali jsme asi měsíc a moc se mi to líbilo. Jsem ráda, když si můžu popovídat s holkama, ale hlavně mě moc baví hraní. Teď začneme nacvičovat živý betlém. Ještě nemáme rozdělené role, ale i tak se už těším,“ říká usměvavá a výřečná jedenáctiletá Ilona Dušková.

Na scénu nastupují šermíři ze znojemské skupiny Albion s ohnivým představením, které uzavírají působiví plivači ohně. Znovu přichází svatý Martin. Nese perníčky pro děti, které se k němu dychtivě sbíhají. Nad prostranstvím se vznáší vůně svařeného vína. Ke stolkům s várnicemi se pomalu přesouvají dospělí, povídají si a sledují, jak se košíky s perníky v rukou svatého Martina rychle vyprazdňují. „V Kuchařovicích bydlíme krátce, takže jsme tu poprvé. Líbil se mi celý program,“ říká divačka Kateřina Vlachová.

Spokojená je i hlavní organizátorka Marie Klempová. „Podílím se na podobných akcích v dalších obcích, kde už sv. Martina vítají sedm nebo osm let. Před třemi lety jsem si řekla, že bychom něco takového mohli udělat i u nás. Hlavní organizátorky jsme tři, podpořila nás obec, pomáhají nám hasiči, podílí se skoro celá vesnice. Program děláme každý rok trochu jiný, letos jsme průvod vedli klidnější částí obce a děti poprvé nacvičily svoje vystoupení o životě svatého Martina. Jsem moc ráda, že se každý rok přijde podívat víc lidí. “ říká Klempová. Jak dodává, příprava vystoupení trvala měsíc. „Oslovily jsme maminky, ty se zeptaly dětí, kdo by chtěl hrát a pak jsme nacvičovali každý týden někdy i dvakrát,“ doplňuje s tím, že si příliš neodpočinou. Za chvíli začnou chystat další vystoupení. „Loni jsme se domluvily, že bychom mohly přidat ještě něco dalšího a připravili jsme živý betlém. Podařil se, proto bude letos 23. prosince znovu,“ vypočítává Klempová.