Zatímco jinde v centru Znojma už panuje na Štědrý den dopoledne sváteční klid, v horní části Masarykova náměstí je v chladném, ale prosluněném dni rušno. Lidé v hloučcích upíjí svařák a čaj, další si pochutnávají na polévce. Sedmá dobročinná Štědrovka opět láká stovky lidí.

Mnozí už mají přátelské setkání pevně zapsané ve svém svátečním programu. „Vždycky sem s manželkou zajdeme, něco ochutnáme, přispějeme a pak vyrazíme podívat se ještě na Papírnu. Je to naše vánoční tradice,“ potvrzuje jeden z častých návštěvníků Zdeněk Beránek.

S přáteli se zdraví a na držkové polévce si pochutnává také Jan Drozd. „Polévka je výborná jako každý rok. Chodíme se pravidelně, protože je to příjemné setkání s přáteli,“ pochvaluje si.

Ilustrační foto.
Znojemské lázně už opravují dělníci. Hotovo bude snad v lednu

S kamarádkou si na svařák vyrazila také další mladá návštěvnice Gwendoline Kosinová. „Jsem tu podruhé, loni mě pozvala kamarádka, protože její další kamarádka pomáhala s vařením polévky. Líbilo se mi to, takže je z toho teď naše tradiční sváteční setkání u výborného svařáku,“ říká usměvavá mladá žena. A hned vysvětluje své nezvyklé jméno. „To byl tatínkův nápad, prý se jmenuju podle postavy z comicsu o Spidermanovi,“ usmívá se Kosinová a pokračuje v hovoru s kamarádkou.

Na Štědrovce se zastavuje i Roman Pelán se synem Míšou. „Loni pomáhali organizátoři nám při sbírce na léčení pro syna. Jsem moc rád, že se nám díky všem příspěvkům do sbírky vše podařilo a Míša podstoupil léčení, které mu velmi pomohlo,“ vypráví Pelán.

Ruch kolem stolků s polévkami, svařákem, čajem a vánočkami těší jednoho z organizátorů Milana Jonáše. „Štědrovku pořádáme už sedmým rokem. Na přípravě se podílí deset lidí a vydáme až šest set porcí polévek a kolem padesáti litrů svařáku, taková byla alespoň loňská čísla,“ uvádí Jonáš.

Letošní výtěžek sbírky, přes pětadvacet tisíc korun, půjde znojemské Oblastí charitě. „Použijeme je na službu rodinného sociálního asistenta. Pomáhá obnovit fungování sociálně slabých rodin, aby jejich děti neskončily v ústavní péči. Jsme velmi rádi za každou pomoc a spolupráci,“ říká ředitel znojemské Charity Evžen Adámek.

Stovky lidí si přišly v sobou večer do centra Znojma pro světlo z Betléma. Po tradičním průvodu následoval živý betlém u kapucínského kostela.
OBRAZEM: Znojmo přivítalo světlo z Betléma