Vítězové, členové znojemského oddílu dračích lodí, se přitom na akci přihlásili na poslední chvíli. „V pátek večer u kamaráda na narozeninách, lehce ovíněn, jsem dostal nápad. Obvolal jsem dva další členy týmy a v sobotu ráno jsme byli v Šaldorfu,“ popsal kapitán Draků Ota Rohovský. A vzápětí vysvětluje, důvod obrovského náskoku jeho týmu. „Pojali jsme to jako závod. Recept je jednoduchý, čtvrt hodiny se musí kopat,“ podotkl s úsměvem Rohovský.

Jeho slova potvrdil další člen týmu, Mirek Pop. „Za patnáct minut jsem se čtyřicetikilovou putnou běžel ze sklepa čtrnáctkrát. Celkem jsem naběhal patnáct set metrů. Jsme zvyklí trénovat, takže jsme se dobře bavili, “řekl Pop. Druhé místo obsadil tým FILIpe tvořený členy rodiny Struhárových z Uherského Brodu za dvě stě čtyři nakopaná kila a na bronzový stupínek se postavil tým Hujer-1 z Moravských Budějovic, který zaostal o deset kilogramů nakopaného písku.

„Soutěže se účastnilo šestnáct týmů a celkem před sklep v putnách nanosili dva tisíce dvě stě šedesát kilogramů písku,“ doplňuje jeden z organizátorů Marek Špalek.

Ostatně nejmladší generace vinařského rodu Špalků se do soutěže zapojila také. Tři hoši, nejmladšímu bylo osm a půl roku, ukázali, že to s putnou, lopatou a krumpáčem umí. Se sto jedenácti kilogramy písku obsadili desáté místo.

Bavili si se i další účastníci. „Hledali jsme nějakou pěknou vinařskou akci v mrtvém povánočním čase a na internetu jsme našli tuhle. Sestavili jsme dvě družstva a přijeli. Zjistili jsme, že kopání je docela namáhavé, když nám po pěti minutách řekli, že před sebou máme ještě deset dalších, myslel jsem, že si z nás dělají legraci. Nakonec jsem nakopali nějakých sto šedesát kilo. Aspoň máme nastavenou laťku na příští rok,“ uvedl Petr Polášek,j eden z dalších účastníků, který s přáteli přijel z Prahy. Na Znojemsko vyrazili za vínem poprvé. „Jezdíme za vínem na Moravu několikrát do roka. Většinou do Bořetic a dál tím směrem. V Šaldorfě už jsme taky stihli pár sklepů obejít a musím říct, že víno, které by nám tak docela nechutnalo zatím hledáme,“ pochválil místní vinaře Polášek.

Dobrý dojem z premiéry Kopání písku pro Vídeň si odnášel v sobotu odpoledne i iniciátor a hlavní organizátor Petr Harang. „Byla tu pěkná atmosféra, lidé se dobře bavili. Doufal jsem v o něco větší návštěvnost, ale důležité je, že jsme si celou akci vyzkoušeli, ověřili organizaci a věřím, že jsme zdárně založili novou tradici,“ hodnotil Harang.

Názvem akce pořadatelé navázali na historii vzniku řady šaldorfských sklepů. Byly to totiž původně jámy po těžbě kvalitního písku, který ve velkém odebírali mimo jiné vídenští stavitelé jako vyhledávanou surovinu pro štukatéry. Písek z Nového Šaldorfu tak přispěl k věhlasné výzdobě četných pamětihodností rakouské metropole, například paláců Belveder prince Evžena Savojského.