Nový ročník znojemských vín s originální certifikací si nenechává ujít Martin Fouček s kamarádem. „Chodím sem rád. Vína mě zajímají, proto jdu ochutnat, jak vypadají VOC ročníku 2017 a okoštuji i nějaká starší, když je vinaři budou mít,“ plánuje Fouček. Jak dodává, je vlastně docela rád, že náměstí tentokrát není zalité sluncem. „Aspoň se dá lépe ochutnávat,“ usmívá se.

Za vínem přijela i Laďka Staňková z Brna. „Na festivalu jsme poprvé, máme rádi víno, tak jsme přijeli ochutnat. Do Znojma jezdíme občas za kamarády na vinobraní, tohle je ale klidnější akce,“ poznamenala Staňková.

Spokojený s prvními hodinami festivalu je i jeden z vinařů, Marek Špalek z Nového Šaldorfa. „Na to, že ještě není poledne, přichází docela dost lidí. Vůbec nevadí, že nesálá slunko, alespoň nám tak rychle neteplá víno,“ podotýká s úsměvem.

U stánku Špalkovic vinařství lidé ochutnávají čtyři vzorky. „Hodně se zajímají o naši novinku, cuvée Gryllus, to je latinsky cvrček. Letos jsme upravili složení a nabízíme ho právě z VOC odrůd, tedy rýnského ryzlinku, sauvingnonu a veltlínského zeleného. Mimo to máme zatříděné i dva veltlíny a jeden sauvignon. Čtyři vzorky máme na festivalu poprvé, tolik jsme jich ještě neměli,“ shrnuje Špalek.

V polovině odpoledne, když nad náměstí už svítilo slunce, je spokojený i šéf pořádajícího spolku VOC Znojmo František Koudela. „Zatím jsme napočítali čtyři tisíce návštěvníků, doufám, že do večera se dostaneme na osm tisíc jako loni. Opět vidíme, že přijíždí návštěvníci z celé republiky, ale i sousedé z Rakouska a Německa. Teď jen aby počasí vydrželo až do večera,“ říká po třetí hodině odpoledne Koudela.