Z prvního odpoledního autobusu vystupuje v sobotu ve Vrbovci nezvyklé množství nezvykle oblečených lidí. Policajt v černé uniformě s červenými výložkami a špičatou helmou, pánové ve starožitně vyhlížejících oblecích, tetky v šátcích a s košíky v rukou. A chlapi s hotařskými zástěrami a tyčemi. Jeden si nese i vozembouch.

Znojemský Spolek přátel Hroznové kozy je na výletě, ve Vrbovci totiž právě otvírají naučnou vinařskou stezku Hroznové kozy. „Už je načase, abychom se podívali do hlavního města, tedy hlavní vesnice Hroznové kozy," vtipkuje jeden z členů spolku Ivan Bohátka, zatímco přecházejí od zastávky na prostranství uprostřed vsi. Před obchodem už se tam shlukují místní i přespolní, začíná vyhrávat kapela.

Po chvíli se bere slovo místní starostka Marie Polachová. „Ve Vrbovci je spousta pracovitých lidí, kteří se nebojí přispět rukou k dílu a vymyslet třeba něco tak pěkného, jako je stezka Hroznové kozy. Veronika Písařová si řekla, že když jsme tak velká vinařská obec, mělo by se tu vinařství prezentovat na vysoké úrovni. Dala se do práce, a výsledkem je tahle stezka," říká Polachová a předává slovo právě Písařové.

Mladá žena z jedné z vrboveckých vinařských rodin pak vysvětluje, že o tom, jak připomenout vinařský věhlas Vrbovce, už přemýšlela dlouho. „Delší dobu jsme se o tom s manželem bavili, až jsme se při jednom z výletů inspirovali a napadla nás naučná stezka. Chtěli jsme propojit ves, vinice a sklepy, spojit minulost a přítomnost vinařství, a od toho krůček k propojení s Hroznovou kozou, už proto že její tradici pomohl uchovat vrbovecký rodák," říká Písařová.

Chybět nemůže ani Jiří Svoboda, předseda spolku Hroznové kozy. Už léta mu členové položertem říkají otec zakladatel, protože právě on přeložil a začal popularizovat pověst o Hroznové koze. „Hroznová koza byla snad od mladší doby kamenné uctívaná jako bohyně úrody. Oproti jiným podobným zvířatům se ale vyznačuje tím, že vedle péče o vinice dohlížela i na to, aby se lidi chovali slušně, ty poctivé odměňovala a ničemné trestala," oslovuje přítomné Svoboda ve své obvyklé roli pana řídícího.

Pak už průvod s kapelou vychází ze vsi kvetoucí alejí do vinic a ke sklepů. Na stromech a sloupcích ve vinohradu svítí turistické značení. Okruh Hroznové kozy dostal žlutou značku.

Průvod zřejmě několika stovek návštěvníků prochází mezi vinicemi a míří do známé vrbovecké sklepní ulice. „Našli jsme pozvánku na webu, tak jsme se přijeli podívat. Jsme zvědaví na místní vína. Na Znojemsko jezdíváme totiž poměrně často, byli jsme tu například několikrát na znovínských putováních," říká Karel Macheš, jeden z návštěvníků, který přijel z Hradce Králové. Za chvíli už vrbovecká vína ochutnává při zastávce u malé rozhledny ve vinohradu.

Spokojení jsou i místní. „Je to příjemné odreagování, cesta je dobře vymyšlená, možná bych se tady občas projel na kole," uvažuje Radek Čermák, který o sobě říká, že je přistěhovalý, ale místní.

Radost z nové stezky má další z místních, důchodce Ladislav Mikulík. „Každá věc, která připomene zdejší historii a tradice, je ohromný krok dopředu. Potřebujeme totiž kulturu, která by zejména mladým připomínala, jaký tu býval život a jak moc byl bohatý," říká místní rodák, zatímco vede své kolo cestou ke sklepům.

Odtud pak průvod pokračuje další částí stezky zpět do vsi.