Nová cesta rozšiřuje čtyři stávající okruhy navržené spolkem v Gránicích. „Když nad nimi přemýšlím, další jsou ještě na Vranovsku a Bítovsku, napadá mně, že mají svého genia loci. A tento duch místa je nejsilněji cítit právě tady v Gránicích. Lidé z tehdejšího Okrašlovacího spolku se snažili toto místo zvelebovat a propagovat. Je na nás, abychom v tom pokračovali," řekl Mikulič, který má cesty prochozené snad nejdůkladněji, protože je vyznačil. Jak dodal, na Jakuba Jirala si i sám pamatuje. „Tehdy jsem ještě nic nevěděl o jeho životě a působení, ale shodou okolností jsme bydleli ve stejné ulici. Pamatuji ho již jako starého pána," dodal Mikulič.

Sobotního otevření se účastnil i vnuk Jakuba Jirala, Jaromír Jiral, někdejší dlouholetý ředitel znojemské základní školy v ulici Mládeže. „Cesta je moc pěkná, škoda jen, že ta pocta přišla po tak dlouhé době. Ale dědovi by se stezka určitě líbila, ostatně tudy jsme společně chodívali, když jsme se vlakem svezli do Citonic a pak šli pěšky zpátky do Znojma," řekl Jiral.

Návštěvníci Gránic brzy dostanou další novou cestu k procházkám, připravují ji Městské lesy. „Ze vzájemné spolupráce všech zúčastněných vzešla i právě otevřená Cesta Jakuba Jirala. Už dvacátého října otevřeme naučnou stezku S mlokem Gránickým údolím podél Gránického potoka, od Krammerovy vily ke Spálenému mlýnu a zpět. Celková délka je asi dva a půl kilometru," uvedl ředitel Městských lesů Znojmo Zdeněk Trojan.