Jen deset z celkem dvaadvaceti firem, přihlášených do veřejné soutěže na rekonstrukci znojemské úpravny vody za půl miliardy korun, se dnes dopoledne bude radovat. Právě deset společností totiž dnes po půl jedenácté vylosují z osudí organizátoři tendru.

Ti pak budou moci podat cenovou nabídku. Losování budou kromě zástupců firem a zadavatele přihlížet jen novináři. Veřejnost ke kontrole největší letošní zakázky pozvánku nedostala.

Přitom ještě v říjnu jednal starosta Znojma Vlastimil Gabrhel o tom, že by se losovačka zrušila úplně a cenovou nabídku by pak mohly podat všechny přihlášené firmy. Odpovědi Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který na akci pošle stovky milionů korun, byly ale podle něj nejednoznačné.

I s přizváním novinářů k samotnému losování byl nejprve problém. Účast médií se nelíbila firmě Stavební poradna z Českých Budějovic, která samotný výběr provádí, od přítomnosti novinářů odrazovali vedení Znojma i městští právníci. „Domnívám se, že pokud budou při losování alespoň zástupci regionálních médií, je to záruka otevřenosti a transparentnosti. Nejde přece o žádný cirkus, při kterém by muselo být tisíc lidí,“ obhajoval si ale Gabrhel alespoň malý dohled veřejnosti.

Zúžení počtu přihlášených firem takzvaným losováním protlačil do zadání výběrového řízení ještě minulý sociálnědemokratický starosta Zbyšek Kaššai. Ten navíc celou zakázku držel dlouho pod pokličkou. „Moc o ní ani v radě města nemluvil, čímž tuto zakázku dostal do velmi špatného světla,“ uznal Gabrhel.

Losování přitom teď odmítá jak SFŽP, tak třeba Regionální rada Jihovýchod, která rozděluje evropské dotace pro rozvoj dopravy, cestovního ruchu, měst a venkova pro regiony jižní Morava a Vysočina. „Omezení počtu zájemců losováním není možné u veřejných zakázek od prosince použít. Regionální rada Jihovýchod tak reagovala na doporučení ministerstva financí a policie,“ sdělila mluvčí Regionální rady Jihovýchod Kateřina Kurková. Připravovaná novela zákona o veřejných zakázkách už tuto možnost nepovoluje vůbec.

Podobně se k losování staví i SFŽP. „Třicátého června (ještě za starosty Kaššaie – pozn. red.) bylo sdružení Vodovody a kanalizace Znojemsko zasláno vyjádření s připomínkami k předané dokumentaci, ve kterém mimo jiné fond upozorňuje, že užší řízení je z hlediska rozvoje hospodářské soutěže považováno za méně transparentní a méně příznivé. Dále i na větší riziko, že v zadávacím řízení nebude vybrána nejvýhodnější či nejlevnější nabídka, a to mimo jiné z důvodu, že nejvýhodnější zájemce nebude k podání nabídky ani vyzván,“ sdělila tisková mluvčí SFŽP Lenka Brandtová.

Podle ní nebyl fond proti zrušení losovačky ani poté, co už ve funkci starosty seděl Gabrhel. „Desátého listopadu sdělil právník žadateli, že postup, kdy nedojde k omezení počtu uchazečů losem a bude umožněno podat nabídku všem zájemcům, kteří splní předpoklady, je pro fond akceptovatelný. V té době jsme neměli a doposud nemáme k dispozici stanovisko Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS),“ doplnila Brandtová.

A to podle Gabrhela zůstalo kamenem úrazu. „SFŽP nám v říjnu zaslal poslední stanovisko, ve kterém ale podmínil otevření výběrového řízení souhlasem ÚOHS. A takový souhlas, přestože jsme o něj žádali, dodnes nemáme. SFŽP si tedy chtěl krýt záda stanoviskem ÚOHS, to ale za dva měsíce není hotovo. Abychom tedy omezili možnosti odvolání, jedeme podle původní dokumentace. Nejdůležitější totiž pro nás je, využít dotace a začít s rekonstrukcí úpravny vody. Ta to už nutně potřebuje,“ dodal Gabrhel.