Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrubníky pro Divišovo náměstí: Nové místo historických, zlobí se památkáři

Znojmo – Zatímco lidé poskakují mezi dlažebními kostkami na Divišově náměstí, sílí hlasy památkářů a členů Okrašlovacího spolku, že úředníci a projektanti nadmíru velkoryse poskakují mezi předpisy. Na Velké Michalské přibývá dlažebním kostek a doslovný kámen úrazu tvoří obrubníky. Podle některých pozorovatelů dělníci použili zcela plánovitě nové obrubníky namísto dochovaných historických, které se měly vrátit na své místo.

18.8.2014 32
SDÍLEJ:

Kontrolní den na Divišově náměstí vyvolává pokaždé vzrušené debaty památkářů, úředníků i projektantů. Foto: DENÍK/Ilona Pergrová

„Pokud jsem správně pochopil, na veřejném projednání, které uspořádala radnice a které se týkalo Divišova náměstí, slíbil starosta Znojma, že budou použité původní kamenické prvky. Situace je nyní zcela jiná," zlobil se Bouda s tím, že se nyní nabízí spousta otázek. „Proč někdo nechal vyrobit nové obrubníky, když na náměstí patřily historické? Někdo je musel vyrobit a zaplatit, považuji to za zbytečné vyhazování peněz z městské kasy."

Znojemská radnice oponuje, že pracovníci stavební firmy osazují repliky v místech, kde technické důvody neumožňují použití původních obrubníků. „Důvodem může být jednak jiné zakřivení oblouků nebo může jít o místa, kde došlo k poškození či uražení hrany historického obrubníku. Zbylé nové obrubníky pokládají řemeslníci ve směru od Horního náměstí. Dále již na své místo přijdou obrubníky historické," uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Na další opakované dotazy Znojemského deníku Rovnost tlumočila mluvčí sdělení šéfky odboru školství, kultury a památkové péče úřadu Aleny Křivánkové. Právě její odbor vydává na základě vyjádření památkářů závazné stanovisko, kterým se musí město v roli stavebníka řídit, a zároveň jeho dodržování dozoruje.

Vedoucí odboru uvedla, že projekt, podle kterého dělníci dláždí v zásadě respektuje dřívější rozhodnutí jejího odboru, které připouští použití replik, pokud původních obrubníků bude málo. Zcela spokojená však není. „Množství použitých replik je dle našeho názoru rozsáhlejší, než by bylo nezbytně nutné. Projektant na kontrolním dnu vysvětlil, proč repliky použil v ucelené části," podotkla ústy mluvčí vedoucí odboru Křivánková s tím, že projektant předal odboru i výkres, ze kterého vyplývá, že dělníci budou nadále pokládat pouze původní obrubníky.

Kdo, jak a proč stanovil poměr historických a nových obrubníků není zřejmé ani pracovníkům Památkové inspekce ministerstva kultury. „Pokud správní orgán sám tento poměr nestanovil, může být složité dodatečně počet pokládaných replik korigovat," sdělila Klára Michalicová z památkové inspekce.

Dodala, že bez podrobného seznámení se se spisovým materiálem a veškerými podklady není schopna zaujmout jednoznačné stanovisko. „V těchto dnech jsme obdrželi oficiální podnět k přešetření a celou záležitostí se budeme detailně zabývat," dodala Michalicová.

Jak doplnila, může být velmi složité dodatečně počet replik korigovat, pokud poslední závazné stanovisko tento poměr neurčilo.Vyjádření památkářů z ledna tohoto roku však mluví v tom smyslu, že povrchy mají být v souladu s historickým prostředím. „V plném rozsahu budou zachovány stávající kamenné žulové obrubníky. Zcela nepřípustné jsou obrubníky strojové uniformní výroby," tlumočil oficiální vyjádření znojemský památkář Jan Kozdas.

Příslušné závazné stanovisko vycházející z tohoto vyjádření se však Deníku nepodařilo získat. Mluvčí města poskytla stanovisko z 8. 7. 2014, které o obrubnících hovoří, ale váže se však dalšímu stupni projektové dokumentace. „Památková inspekce se domnívá, že toto stanovisko nenahrazovalo některé předchozí, spíše na některé z nich navazovalo. Každopádně, pokud by nahrazovalo některé předchozí, měla by v něm být o tom zmínka, zvláště v případě, kdy se správní orgán odchýlil od svého původního názoru. Případné odchýlení je totiž potřeba vždy jasně zdůvodnit," dodala Michalicová.

Z jejího vyjádření i z vydaných závazných stanovisek vyplývá, že podmínky inspekce nelze měnit pouze zápisem do stavebního deníku na kontrolním dni na staveništi.

Podobná porušování radnice jsou podle Otty Boudy již systematická a účelová. „Za poslední roky jsme byli jen při revitalizaci parku svědky nedodržení povinného archeologického dohledu a do Znojma mířila i inspekce životního prostředí kvůli narušení zimoviště netopýrů," připomněl šéf Okrašlovacího spolku.

Autor: Ilona Pergrová

18.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 32
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Znojemští Orli.

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Své ano si zamilované páry ve Veselí nad Moravou řeknou v reprezentativně upraveném prostředí nádvoří tamního městského úřadu.

Svatby v novém. Bývalý rajský dvůr ve Veselí ozdobí fontána i květinová stěna

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Celníci objevili dvě nelegální herny. Od začátku roku zabavili přes sto automatů

Blanensko – Víc než sto zadržených herních automatů a hotovost ve výši téměř padesát tisíc korun a padesát eur. To je výsledek kontrol, který od začátku roku provedla Celní správa v Jihomoravském kraji.

V kůži archeologů. Lidé si vyzkouší práci s detektorem kovů

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Prohlédnout si naleziště i historické předměty mohou v sobotu lidé na jižní Moravě. Instituce v celém kraji oslaví Mezinárodní den archeologie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení