Exekuce přišly jako studená sprcha. „Příkaz mne šokoval. Exekutory vnímám jako mimosoudní orgán, který se nedívá nalevo napravo. To nikoho nemůže nechat v klidu," uvedl jeden z bydlících, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce ho však zná.

Exekuční příkazy dostali například lékaři a další vlastníci bytů, kteří bydlí v panelových domech v ulici MUDr. Janského v sousedství Nemocnice Znojmo. „Minulý čtvrtek jsme měli jednání s advokátem, který zastupuje Znojemčan i nás, tedy společenství vlastníků bytů, přímo na Znojemčanu. Dluh by se měl vztahovat k údajným opravám kotelny. Byterm si zřejmě půjčil od jiné společnosti na kotelnu," sdělila předsedkyně společenství vlastníků Jaroslava Smolová.

Jak dodala, advokát, který zastupuje družstvo, se je na schůzce snažil uklidnit. „Dal nám dokument s požadavkem, abychom ho vyvěsili v domě. Ubezpečil nás, že prozatím žádné pohledávky neexistují," dodala Smolová.

Dluh se má týkat kotelen. Zda jde i o pohledávky za dodávky tepla, není nyní zcela jasné. „Co se týká pohledávek představujících hodnotu kotelen, není v současné době známo, zda nějaké Byterm vůči vlastníkům má. Žádné závazky také vlastníkům bytů v budoucnu nevzniknou kvůli dodávkám tepla společností Byterm," vyjádřil své stanovisko v dokumentu, který visí v jednom z domů, advokát Miloš Císař.

Zároveň však nevyloučil případné dluhy, které by mohly vzniknout v budoucnu právě kvůli kotelnám. Byterm totiž již dříve Znojemčanu fakturoval určité práce či opravy kotelen, které však údajně neodpovídaly skutečnosti, a Znojemčan Bytermu faktury vrátil.

Případ nyní vyšetřují krajští kriminalisté. „My jsme sice již dříve přijali trestní oznámení na tuto společnost, vše si však převzali kolegové na kraji," informovala policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Aktuální vyjádření Znojemčanu se redakci nepodařilo získat. Jeho ředitel Miroslav Uhlíř již dříve odmítl jakékoli komentáře s odůvodněním, že jde o interní záležitost družstva.