Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrana před povodněmi vázne

Znojemsko /DISKUTUJTE/ - Velmi pomalu pokračuje příprava nových hrází a dalších opatření proti velké vodě na Znojemsku. Sněhu zatím naštěstí nad Vranovem leží méně než při poslední jarní povodni.

21.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Úředníci a vlastníci některých pozemků. To jsou zatím nejviditelnější brzdy prodlužující přípravu protipovodňových opatření na Znojemsku. Ke stavbě je připravena prakticky jen přečerpávací stanice. Lepší ochrana Podhradí nad Dyjí zůstává jen na papíře. Znojmo a Hevlín řeší spory s vlastníky částí pozemků, přes které chtějí vést ochranné hráze.

Nejvíc vystavené povodňovým škodám je pravidelně Podhradí nad Dyjí. „Ke zvýšení ochrany je v obci navržena výstavba pravobřežní betonové zdi kombinované se zemní hrází. Stavba již má územní rozhodnutí, podklady ale nejsou připraveny tak, jak vyžadují pravidla pro čerpání dotací,“ sdělila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

Zástupci státního správce řeky proto poslali na ministerstvo zemědělství dotaz, zda k pokračování stavby stačí shromážděné souhlasy všech soukromých vlastníků pozemků.

„Pokud nám ministerstvo vyhoví, můžeme začít chystat projekt pro stavební řízení. V opačném případě bude nutné pokračovat v řešení majetkových záležitostí,“ dodala mluvčí.

Starosta Podhradí věří, že obci zatím velké nebezpečí nehrozí. „Sněhu je hodně, ale odtává. Přehrada je docela předpuštěná, to by nám také mělo pomoci v tom, že se voda nebude z přeplněné nádrže vracet proti proudu. Záleží ale i na tom, kolik sněhu je na rakouské straně i na tom, jak se bude počasí dál vyvíjet,“ řekl Petr Čálek.

Lepší ochranu Vranova nad Dyjí zatím naznačují jen studie. Zástupci městyse totiž již dříve odmítli, aby přípravnou dokumentaci platil Vranov a požadují, aby zpracování podkladů zaplatil stát. „Posun je jen v tom, že jsme měli v listopadu veřejné setkání s novým ředitelem Povodí. Dohodli jsme se zejména na tom, že vybraná firma zpracuje studii přínosu rozšíření a prohloubení koryta řeky,“ sdělil starosta Lubomír Vedra. Spokojený se současnou situací není.

„Další schůzku máme v únoru. Musíme to znovu rozhýbat. Od povodní se změnilo jen to, že Povodí je nyní pružnější v předpouštění přehrady. Situace je prozatím lepší, než před čtyřmi lety. Sněhu je méně, ale musíme být stále ve střehu. Jsme připraveni, ale jsme také stále ohroženi,“ dodal Vedra.

Ve Znojmě je na papíře připraveno hned několik valů a zdí, které mají zvýšit ochranu obzvláště ohrožených lokalit u Loucké ulice, náhonu starošaldorfského mlýna a u řeky Dyje.

„S vlastníkem mlýna a další společností jsme už dohodnutí, na velmi dobré cestě jsou i jednání s vlastníkem pozemku u Loucké ulice. Mimoto zbývají ještě asi tři další vlastníci zahrádek, kteří dosud nesouhlasí s výkupem,“ řekl znojemský místostarosta Jan Blažíček. Podle něj začne na jaře aspoň stavba přečerpávací stanice u Melkusovy ulice.

„Bude sloužit k přečerpávání vody, která by zaplavovala ulici po zavření zpětných klapek v kanalizaci, tak, aby neškodně odtékala do řeky,“ uvedl místostarosta.

S několika zbývajícími vlastníky na trase stálé ochranné hráze se snaží dohodnout představitelé obce i v Hevlíně. „Proto jsme nechali kolem obce stát provizorní hráz od minulé povodně. V případě potřeby jen uzavřeme mezery pro průjezdy. Po poslední velké vodě už je snížená i silnice k hranicím, proto bychom měli případnou velkou vodu zvládnout,“ řekl místostarosta Hevlína Jiří Dohnal.

Celkově je podle zástupců obcí situace na Dyji prozatím příznivější, než před čtyřmi lety. „V roce 2006 bylo ve sněhu na 240 milionů kubíků vody. Letos jich je už jen asi sedmdesát milionů, sníh plynule odtává. Povodní snižuje hladinu, situaci trvale sledujeme. Zatím problémy nehrozí, konstatoval Blažíček.

Autor: Martin Moštěk

21.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení