Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci hledají „dobrý skutek" pro Národní park Podyjí

Podyjí - Pracovníci správy Podyjí letos poprvé ocení projekty, které zlepšují životní prostředí obyvatelům i samotné přírodě tohoto parku.

27.11.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Krutiš Dalibor

Projekty, které podle přírodovědců jasně zlepšují životní prostředí obyvatelům i přírodě Národního parku Podyjí, ocení letos poprvé správa tohoto nejmenšího národního parku v zemi. Navrženo je celkem osm projektů.

„Jsou mezi nimi zdařilé úpravy staveb respektující kulturní hodnotu sídel, zásahy do veřejných prostranství nebo kvalitní péče o pozemky a další počiny," přiblížil David Grossmann ze správy národního parku.

Tři z celkem osmi kandidátů vyberou samotní pracovníci správy parku. O čtvrtém pak mohou rozhodnout lidé v internetovém hlasování na stránkách www.nppodyji.cz/skutek2012.

Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2012 pak správa parku slavnostně vyhlásí v úterý 11. prosince v pět odpoledne v Domě umění ve Znojmě. Lidé se seznam vítězných počinů dozvědí i na webu národního parku.

Do užší nominace na ocenění Skutek pro Podyjí se dostali jednotlivci, obce i soukromé společnosti. „Chtěli jsme takto vyzdvihnout dobré příklady péče o krajinu a životní prostředí v nejširším smyslu slova, které jednoznačně zlepšují kvalitu života v Podyjí," zdůvodnila náměstkyně ředitele Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

Mezi nominované se tak dostala například obec Hnanice, která se rozhodla nadzemní elektrické vedení nahradit podzemním, vlastník pozemku na Hradišti, který pečuje o část tamních unikátních teras nebo majitelé domů v Konicích či Lukově, kteří při rekonstrukcích respektovali tradiční charakter staveb a architektonické detaily fasád ve své obci.

V internetovém hlasování budou mít lidé možnost rozhodnout o svém favoritovi až do 7. prosince. „Chceme tak dát možnost každému, aby se do výběru zapojil. Jsme zvědaví, jaký skutek bude veřejnost považovat za důležitý," naznačila Reiterová.

Oceněné projekty se podle přírodovědců mají do budoucna stát dobrými příklady, které přinesou inspiraci i ostatním. V následujících dnech představí postupně jednotlivé nominace i Znojemský deník Rovnost.

Letošní nominované projekty

Rekonstrukce náhonu ve Vranově nad Dyjí: oprava s ohledem na historickou hodnotu stavby.

Přestavba usedlosti v Lukově: majitel se pustil do rozsáhlé rekonstrukce, architektonický výraz přiblížil původnímu stavu.

Péče o hradišťské terasy na soukromém pozemku: vlastník provedl razantní prořezávku náletových křovin.

Pastva na Kraví hoře a okolí: vlastník stáda přichází s nápady na vylepšení péče.

Autobusy na plynový pohon: dopravní společnost byla před lety první v regionu, která zavedla autobusy na plynový pohon.

Oprava fasády domu v Konicích: objekt se nachází v historickém jádru obce Konice.

Kabelizace elektrického vedení v Hnanicích: obec se rozhodla nahradit stávající nadzemní elektrické vedení vedením podzemním.

Praktická cvičení studentů střední zahradnické školy: studenti sídlící nedaleko Brna vykonávají v posledních několika letech v NP Podyjí praktickou výuku.

Autor: Vojtěch Smola

27.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáky ze ZŠ Znojmo - Přímětice

ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Myslivci ulovili už devět stovek divočáků. Aby zabránili šíření afrického moru

Jižní Morava - Téměř devět stovek divočáků ulovili za poslední tři měsíce myslivci na Hodonínsku a Břeclavsku. Tak dlouho už na Moravě a ve Slezsku platí mimořádná veterinární nařízení, která mají zabránit šíření nebezpečného afrického moru prasat ze Zlínska. „V okrese Břeclav to bylo téměř dvě stě kusů, na Hodonínsku pak více než sedm set,“ informoval v pondělí Petr Majer ze Státní veterinární správy.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení