Grolich to řekl ve středu při ukázce virtuálního modelu provozu centra v znojemské sportovní hale na Dvořákově ulici, kde už probíhá testovací provoz. „Je tady potřeba naočkovat šedesát lidí za hodinu. To by nemocnice ve svých prostorách neměla šanci zvládnout. Prostory ještě upravíme tak, aby tu zájemci o očkování měli co největší komfort,“ vysvětlil cíl modelu hejtman Jan Grolich.

Odhadem půlroční proces hromadného očkování zajistí kromě zdravotníků i dobrovolníci. „Už teď máme dohodu s armádou, hasiči i republikovou policií na výpomoc. Máme i databázi dobrovolníků z radnice. Optimismus kraje o šesti měsících očkování moc nesdílím, podle vývoje pandemie je pravděpodobné, že to bude trvat déle,“ uvedl ředitel znojemské nemocnice Martin Pavlík.

Ilustrační foto
Pendlery cestou ze Znojemska do Rakouska otestují přímo na hranicích

Kvůli zadávání dat o očkovaných do centrálního systému musí ale zajistit techniku. „Budeme potřebovat asi dvanáct počítačů, šest tiskáren a připojení na vysokokapacitní internet. S obsluhou pomůže vyškolený personál z dobrovolníků. Co nás ale teď trápí je, že informační systém nemocnice a centrální systém evidence očkovaných spolu zatím nekomunikují. Zadávat údaje o každém pacientovi dvakrát je nereálné. Na tom v téhle chvíli pracujeme,“ dodal Pavlík.

Plynulý provoz

Virtuální model provozu, který vytvořili pro kraj akademici z Vysokého učení technického v Brně má pomoct zajistit plynulost provozu. „Zkušenosti jsme už nasbírali v testovacím provozu, nicméně, když počítáte s dvojnásobnou kapacitou, je dobré vidět to takhle připravené,“ uvítal starosta Znojma Jakub Malačka.

Úpravy prostor zvažuje i lékař a místostarosta města Pavel Jajtner. „Byli jsme konfrontovaní s modelem ve chvíli, kdy už jsme centrum nějak zařídili. Po konzultaci s hejtmanem ještě uděláme úpravy. Všechno ale bude dáno tím, jaká bude průchodnost očkovacího centra,“ okomentoval novinku akademiků Jajtner.

Zdroj: Vysoké učení technické v Brně

Vytvoření očkovacího centra v režii nemocnice představitelé města podpořili. „Prostor dáváme do výpůjčky zadarmo, nebudeme chtít žádný nájem, a každý rok se domlouváme s nemocnicí a přispíváme na nějakou investici, takže podpora bude i finanční,“ ujistil Malačka.

Aby očkovací provoz nezničil sportovcům podlahu, chrání ji in-linový povrch na hokej. „Ten jsme také poskytli zadarmo. Personálu nemocnice jsme zapůjčili sprchy, toalety, skříňky. Parkoviště jsme vyhradili u Agrodomu, před vchodem bude vyhrazené parkoviště i pro lidi s průkazem pro zdravotně postižené, aby nemuseli udělat ani krok na víc a mohli jít rovnou do očkovacího místa,“ dodal starosta.

Archeologové bádali pomocí sond na hradě Bítov.
Archeologové na Bítově odhalili i pece ze dvanáctého století. Podívejte se

Virtuální provoz si se speciálními brýlemi na hlavě vyzkoušel i František Křikava. „Tohle jsem ještě nezažil, cítil jsem se trochu nejistě, protože jsem nevěděl kam šlapu. Najednou jsem měl pod sebou dva metry prostoru, měl jsem strach na něco šlápnout. Ale je to tak věrné, že to bylo doopravdy jako v realitě,“ podělil se o zážitek.

Očkovacím centrem by mohlo projít v průběhu měsíců na 110 tisíc lidí. „To je zhruba počet obyvatel Znojemska nad patnáct let. Ne všichni jsou ale příznivci očkování,“ počítá naplnění centra Malačka.