Kouničtí tak mohou přímo od volební urny zamířit do kulturního domu, ve kterém bude připraveno sto šedesát vzorků slivovice, ořechovice, meruňkovice i višňovice.

Akci připravili už potřetí místní sportovci. „Košt pálenek pořádáme už potřetí a pravidelně bývá první sobotu v únoru. Znamená to, že se ochutnávka sešla s volbami úplně náhodou,“ popsal jeden z pořadatelů Arnošt Lapeš. Pro dobrou zábavu bude hrát cimbálová muzika Slavičan z Valašska, budou i zabijačkové hody. Akce začíná ve dvě hodiny odpoledne.

Než se však lidé půjdou bavit, čeká je volba zastupitelů. Horní Kounice jsou totiž od října bez samosprávy. Do říjnových voleb v obci nikdo kandidátku nesestavil. „Tak nějak se na kandidátky pozapomnělo. Vždycky je totiž odstartovaly nějaké strany, obvykle lidovci. Loni ani oni kandidátku nesestavili,“ uvedl již dříve bývalý starosta Petr Karbaš. V dodatečných volbách budou kouničtí vybírat z kandidátek sdružení nezávislých.

Jedním je i bývalý místostarosta Horních Kounic Libor Procházka, který kandiduje za nezávislé. „Jsou zde složené tři kandidátky a já jsem na třetím místě. Lidé tak mají větší výběr. Uvidíme, jak to po volbách dopadne,“ řekl Procházka.

Od pěti hodin odpoledne mohou všichni milovníci zabijačkových specialit zavítat do Jevišovic. V restauraci Sýpka se totiž koná už sedmý ročník tradiční akce s názvem Jevišovické jitrnice. Zájemci mohli do pátku přinést vzorky svých jitrnic a počkat si na sobotní večer, jestli nezískají některou z cen.

„Nejlepší vzorky budou po zásluze odměněny a exemplárně zkonzumovány,“ slibují na webových stránkách obce organizátoři. Porotou, která bude vzorky hodnotit, budou všichni hosté. Bodovací lístky jsou slosovatelné.

„Je to tradiční, zavedená akce. Na místě budou hostesky vydávat vzorky na vyžádání. Před dvěma roky se to totiž trochu zvrhlo a po sedmadvaceti minutách byly všechny jitrnice snědené,“ popsal hlavní organizátor Radomír Hubatka.

Předpokládá, že do začátku soutěže se sejde kolem třiceti vzorků. „V sále bude opět hrát hudba, v restauraci, která se na pořádání také podílí bude možné zakoupit zabijačkové speciality,“ lákal návštěvníky Hubatka.

Po vydatné večeři v Jevišovicích se mohou zájemci vydat na rockový ples do Miroslavi. V programu vystoupí skupiny Kapuce, Rainbow, No Problem a Shark z miroslavského domu dětí a mládeže. Začátek je v osm hodin večer v kulturním domě.

Další ples, tentokrát pro děti, pořádá chvalovické sdružení maminek. „Všichni přijdou oblečení ve večerních róbách. Máme pro děti připravený bohatý program. Součástí bude ukázka společenských tanců, fakír a na závěr ohňostroj. Začátek společenského odpoledne je ve tři hodiny odpoledne,“ pozvala Daniela Škubalová.