Znojemští školští odboráři se opět zlobí na ministerstvo školství. Tentokrát rozbíhají iniciativu proti chystaným změnám, které podle nich ohrožují speciální školy. Napsali otevřený dopis, chystají krajské shromáždění. Souhlasí s nimi i ředitel znojemské speciální školy.

„Ministerstvo chystá novelu příslušné vyhlášky s cílem mnohem víc zařazovat žáky speciálních škol do běžných základních škol. Výsledkem by mohl být i naprostý zánik speciálních škol,“ uvedla předsedkyně znojemských školských odborů Růžena Šalomonová.

Podle odborářů by změny ublížily hlavně dětem. „Kvůli přemrštěnému tlaku na integraci by se ocitly ve školách, které na to nebudou připravené. Mohly by se stát terčem šikany ze strany spolužáků a školám by hrozil celkový pokles kvality výuky,“ varovala předsedkyně.

Odboráři proto nyní chystají krajské shromáždění učitelů. „Budeme hledat další podporu, abychom těmto velmi nedomyšleným změnám předešli,“ upozornila Šalomonová.

Ministerstvo školství odmítlo, že by vyhláška speciální školství zrušila. „Nadále zůstávají platné všechny formy vzdělávání žáků se zdravotním postižením,“ sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Bouška.

Potvrdil také, že vyhláška nově zamezuje zařazování žáků bez mentálního postižení do vzdělávacích programů a tříd samostatně zřízených pro žáky s mentálním postižením.

Minimálně problémy

Podle ředitele znojemské speciální školy Ivana Pospíchala by novela zánik speciálního školství nezpůsobila, vyvolala by však velké problémy.

„Celkem vzděláváme kolem tří set dětí. Dvě třetiny ve speciální škole pro žáky s vážnějším postižením a třetinu v praktické škole pro děti s lehkým mentálním postižením. Novela by se týkala právě žáků praktické školy,“ uvedl Pospíchal.

Iniciativu odborářů uvítal. „Podporuji ji, sami jsme poslali připomínky krajskému úřadu, našemu zřizovateli. Myslím, že novela by poškodila především děti. Byla připravena kvapně a neodborně. Očekávám a doufám, že nakonec ani neprojde, už s ohledem na volební rok,“ shrnul ředitel.

Novelu kritizoval i znojemský místostarosta Marian Keremidský. „Je to nesmysl, který nebude fungovat už proto, že očekávám, že řada rodičů se rozhodne děti ponechat ve speciální škole, protože s přechodem na běžnou školu by museli souhlasit i oni,“ uvažoval místostarosta.

Pokud by šlo jen o volná místa, s přijetím žáků přecházejících ze speciálních školy by znojemské základní školy problém neměly. „ Kapacitně by o žádný problém nešlo, ale pokud jde o výuku, znamenalo by to velké problémy jak pro samotné žáky, tak pro školy,“ přidal se ke kritikům Keremidský.