Sudičky a anděl strážný Pavla Čtvrtka měli ve čtvrtek odpoledne plné ruce práce, jen co přišel chlapec na svět. Kde se přesně narodil a kdo jsou jeho rodiče, neví zatím ani policie. Jisté je, že kolem páté hodiny odpoledne ho ve vymrzlém vchodu jednoho z paneláků v Gagarinově ulici našla mladá žena, která zavolala záchranáře. Chlapec je ve stabilizovaném stavu v péči znojemských lékařů, matku hledá policie.

„Dítě našla vnučka, která šla navštívit babičku u nás v domě. Vešla do vchodu, vybrala schránku a pak uslyšela zavrnění. Dítě hned odnesla nahoru a zavolala záchranku. Je zdravotnice, proto se o chlapečka dokázala také hned postarat, “ popsala obyvatelka jednoho z bytů v domě. Podle ní zřejmě matka znala prostředí. „Evidentně chtěla, aby někdo dítě našel. Nejspíš i věděla, že právě náš vchod je narozdíl od ostatních pořád otevřený. Už mnohokrát jsme bytovou správu žádali o nápravu, tentokrát to aspoň bylo užitečné,“ dodala důchodkyně.

Poté, co záchranka převezla chlapečka do nemocnice, ošetřoval jej lékař Pavel Jajtner, mluvčí nemocnice. „Byl hodně podchlazený, tělesná teplota byla kolem dvaatřiceti stupňů. Neměl ale žádná zranění nebo jiné komplikace,“ uvedl Jajtner. Chlapec po něm dostal křestní jméno Pavel, dočasné příjmení má Čtvrtek, podle dne kdy byl nalezen. Ve vchodu ho někdo odložil nejspíš pár hodin po porodu. „Zřejmě šlo o nějaký domácí porod, ale dítě bylo dobře ošetřeno, včetně pupečníku,“ dodal Jajtner.

Užitečný babybox

Chlapec nyní leží na jednotce intenzivní péče dětského oddělení nemocnice. „Je ve stabilizovaném stavu. Rizika spojená s podchlazením jsme zvládli, teď se zaměřujeme na možné ohrožení infekcí,“ řekl primář Petr Bloudíček. Přihlásil se k tomu, že patří ke stoupencům baby-boxů. „Mám jiný názor než mnoho kolegů pediatrů a myslím si, že baby-boxy mohou být užitečné,“ uvažoval primář.

Podle lékařů znojemské nemocnice je čtvrteční případ velmi ojedinělý. „Konzultoval jsem to s kolegy a shodli jsme se, že za posledních patnáct či dvacet let podobný případ nikdo nepamatuje,“ dodal Jajtner. Před sedmi lety policie vyšetřovala nález mrtvého novorozeněte přímo v areálu nemocnice. Policisté tehdy zjistili, že dítě usmrtila matka po skrytém porodu.

Policie vyšetřuje i čtvrteční případ. „Pátráme po matce, která chlapce porodila, případně po člověku, který jej na chodbě odložil. V Gagarinově ulici si kolem čtvrté hodiny lidé všimli asi pětadvacetileté ženy. Měla na sobě pravděpodobně béžový kabát nebo bundu a v náručí držela v modré přikrývce s dětskými motivy miminko,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Policie současně veřejnost žádá o spolupráci. „Znáte těhotnou ženu z vašeho okolí, která již porodila a dítě u sebe z neznámých důvodů nemá? Na lince 158 přivítáme jakékoli informace,“ žádala mluvčí.