Jako první se rozhodli dát své odměny pro potřeby Nemocnice Znojmo radní z Moravského Krumlova. „Rozhodli jsme se, že se vzdáme odměny za výkon funkce zastupitele za březen a požádali jsme členy zastupitelstva, aby se k nám přidali. O našem záměru jsme již jednali s vedením znojemské nemocnice a peníze poukážeme na účet, který nám nemocnice sdělí. Doufáme, že naše iniciativa bude inspirací i pro další představitele samospráv na Znojemsku,“ uvedl tamní starosta Tomáš Třetina.
Jak dodal, mohla by znojemská nemocnice takto získat statisíce korun. „Čelíme nepředvídatelné situaci, na kterou se nemocnice nemohly připravit. Proto je chceme tímto způsobem podpořit v jejich úsilí připravit volná lůžka pro nemocné s koronavirem,“ řekl.

Obdobnou pomoc plánují i v Hrušovanech nad Jevišovkou. „V pondělí jsme se na radě usnesli, že zřídíme transparentní účet, na který budou moci posílat peníze nejen zastupitelé města, ale kterýkoli občan,“ naznačil hrušovanský starosta Miroslav Miloš.
O nějaké formě pomoci uvažují i v Miroslavi. „O moravskokrumlovské iniciativě vím. Zatím jsme o tom s kolegy radními mluvili neoficiálně. Patnáctého máme jednání rady a tam to projednáme. Zatím se snažíme pomáhat například rozvozem roušek všem miroslavským lékařům. Jak praktickým lékařům, tak dětským či zubařům,“ naznačil starosta města Martin Plechatý.
Znojmo podle místostarosty Jakuba Malačky pomáhá nemocnici dlouhodobě. „Každoročně vyčleňujeme z rozpočtu několik milionů korun na nákup nových sanitek, aktuálně pomáháme nemocnici při zajišťování ochranných roušek, obleků, respirátorů a dalších pomůcek. S ředitelem nemocnice jsme v aktivním kontaktu,“ připomněl Malačka.

Pomáhají také znojemští zástupci v Senátu a v Parlamentu. „Pomáhat by měli všichni v rámci svých možností. Lhostejno, jde li o politika či nikoliv. Mnozí dělají mediálně méně zajímavé věci, přesto pomáhají. Také se snažím pomáhat se zásobováním roušek. Senát také bude zakládat nějaký účet, ve čtvrtek máme plénum Senátu, kde o tom budeme hovořit. Budu dávat sto tisíc korun,“ naznačil senátor Pavel Štohl.
Poslanec David Štolpa se ve Znojmě zasloužil například o první rouškomat. Je ve vestibulu Komerční banky a lidé si tam mohou roušku koupit. „Cena za jednu roušku je padesát korun a jak už jsem říkal, veškerá tržba bude použita na další výrobu roušek, které zdarma už několik týdnů distribuuji na potřebná místa. No a případný zůstatek prostředků po skončení epidemie věnuji na dobročinné účely,“ sdělil Štolpa.
Vedení Znojma kromě distribuce roušek začalo rozdávat i dezinfekci. Sice v lahvích, do kterých se podle zákona dávat nemá, ale rozdává. Používá totiž potravinářské láhve. „Obal dezinfekce je opatřen výraznou etiketou a všemi potřebnými informacemi, aby nebylo pochyb, že obsahem je dezinfekce na ruce. Podobně dezinfekci distribuují i ostatní města. Podle sdělení hygieny je vše v pořádku, jsme s nimi v kontaktu,“ ujistila mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

To si ovšem nemyslí například lékař Martin Syka. Podle něj jde o vážnou chybu. „Jsem naprosto proti takové distribuci. Omyl je možný a v případě starších lidí, kteří mají třeba slabý zrak, nebo v případě dětí může dojít k nechtěnému požití. To je veliké riziko,“ řekl Syka.
Zatímco v případě rozdávání roušek zdarma, až na výjimky, kdy lidé upozorňovali na chybějící dodávku, drtivá většina lidí na sociálních sítích vedení města chválí a děkuje, problém s dezinfekcí vyvolává vášně. „Starosta zařídil dezinfekci zdarma a zkazil šmejdům s předraženým zbožím nechutný byznys. Tak si zaplatili článek a snaží se to pošpinit,“ reagoval na sociální síti například Jan Mareček.